Японські науковці розробляють вакцину проти COVID-19, яка забезпечить захист від хвороби на все життя
Учені Токійського інституту медичних наук розробляють вакцину проти коронавірусу, яка зможе захищати організм людини протягом усього життя. Науковці взяли за основу препарат проти віспи.
Про це пише видання The Japan Times.
Незабаром після початку пандемії, на початку 2020 року, почесний дослідник Токійського інституту медичних наук Мічінорі Кохара поцікавився, чи можна розробити вакцину на основі випробуваного препарату проти віспи, який допоміг світу викорінити смертельну хворобу.
Вірус коров’ячої віспи, що використовується у вакцині проти віспи, — це тема, над якою він працював більш як три десятиліття. Тому Кохара добре знає, наскільки важливою може бути вакцина, що дає сильний захист.
Більше про вакцину проти віспи
Її розробив британський лікар Едвард Дженнер у 1796 році для боротьби з інфекційною хворобою, що мала надзвичайно високий рівень смертності.
Вакцина стала препаратом, який успішно знищив інфекційне захворювання.
Всесвітня організація охорони здоров’я скоординувала глобальну кампанію з вакцинації. Останнім відомим випадком хворого на віспу був пацієнт у Сомалі в 1977 році.
Як працюватиме препарат?
У квітні 2020 року науковець у співпраці з іншими вченими розпочав розробку рекомбінантного вірусу «вісповакцини», що міститиме спайковий білок вірусу SARS-CoV-2, який викликає COVID-19.
Науковці обрали непатогенний штам варіанта вірусу коров’ячої віспи під назвою DIs, що працює як надзвичайно ефективний і безпечний вірусний вектор для доставлення гена SARS-CoV-2.
Вакцина, яку розробляє Кохара, за його словами, зможе виробляти потужні нейтралізувальні антитіла протягом тижня після щеплення і викликати найсильніший клітинний імунітет.
Експерименти на мишах із використанням рекомбінантного вірусу коров’ячої віспи показали високі рівні антитіл, які зберігалися понад 20 місяців, або майже середню тривалість життя тварини.
«Я працював над різними технологіями вакцин, але вакцина з використанням вектора вірусу коров’ячої віспи є найпотужнішою з усіх, із невеликою кількістю побічних ефектів», — сказав Кохара в інтерв’ю The Japan Times.
Що змінить поява вакцини?
Наявні нині вакцини проти COVID-19 вимагатимуть періодичних ревакцинацій через зниження рівня антитіл у людей.
Створення вакцини з довічною ефективністю може призвести до величезної фінансової економії в усьому світі й надати перевагу в боротьбі з коронавірусом.
Загалом коронавірус уже підхопили щонайменше 270 мільйонів людей у світі, з них 5 мільйонів померли.
Японський виробник ліків Nobelpharma Co. планує провести першу та другу фази клінічних випробувань цієї вакцини у першій половині 2023 року.
У випробуванні візьмуть участь 150-200 добровольців — зокрема ті, хто переніс інфекцію, і повністю вакциновані люди.
Якщо ефективність і безпека препарату будуть підтверджені, останнє клінічне випробування має розпочатися відразу ж після цього. У такому разі розповсюдження вакцини планують на 2024 рік.