ЄС домовився продовжити ще на пів року економічні санкції проти Росії й не виключає ухвалення нових
Європейська рада — зібрання лідерів країн—членів Європейського Союзу — на засіданні 24 червня домовилася продовжити ще на пів року економічні санкції проти Росії, накладені влітку 2014 року через її агресію щодо України.
Про це у Twitter повідомив президент Європейської ради Шарль Мішель.
За його словами, лідери членів ЄС обговорили питання Росії та домовилися «продовжити економічні санкції проти РФ». «Тепер Москва має зі свого боку забезпечити повне виконання Мінських угод», — ідеться в повідомленні.
Остаточно санкції продовжать після ухвалення відповідного рішення Радою Європейського Союзу та його публікації в Офіційному віснику ЄС.
Крім того, в завершальному комюніке саміту Європейської ради Європейській комісії та Високому представнику ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики пропонується «надати варіанти додаткових обмежувальних заходів, зокрема економічних санкцій».
У липні 2014 року ЄС запровадив так звані секторальні санкції проти Росії. Ці санкції обмежили доступ державних фінансових установ з РФ на фінансові ринки ЄС, наклали ембарго на торгівлю зброєю, встановили заборону на експорт товарів подвійного призначення, а також обмежили доступ Росії до високотехнологічних товарів, особливо в нафтовидобувному секторі.
Не санкціями єдиними
На пресконференції 25 червня за підсумками засідання Європейської ради Мішель сказав, що лідери країн ЄС мали змогу обговорити «впровадження п’яти керівних принципів ЄС у відносинах із Росією».
Ці принципи затвердили ще у 2016 році: 1) виконання Мінських угод; 2) поглиблення відносин із країнами Східного партнерства й Центральної Азії; 3) посилення стійкості ЄС до загроз, зокрема у сферах енергетичної безпеки й кібервійни; 4) підтримка відносин у питаннях, які становлять спільний інтерес; 5) підтримка громадянського суспільства в РФ.
16 червня їх запропонували доповнити трьома типами дій щодо Росії: 1) давати відсіч; 2) стримувати; 3) взаємодіяти в питаннях, що становлять спільний інтерес. Пропозиція викликала негативну реакцію в Москві.
Окрім санкцій, на саміті ЄС 24 червня обговорювалася пропозиція проведення зустрічі президента РФ Володимира Путіна й лідерів Євросоюзу, яку висунула канцлерін Німеччини Ангела Меркель. Але зрештою ідею відхилили.