ЄС готовий обговорити відмову від захисту патентів на вакцину. Раніше такий крок підтримали в США

Європейський Союз готовий обговорити відмову від захисту патентів на вакцину проти коронавірусу. 5 травня такий крок підтримала адміністрація президента США Джо Байдена.

Про це пише Reuters.

Так, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз прискорює темпи вакцинації свого населення, однак готовий сприяти покращенню ситуації зі щепленням в інших країнах світу.

«Ось чому ми готові обговорити, як пропозиція США про відмову від захисту інтелектуальної власності щодо вакцин COVID-19 може допомогти в досягненні цієї мети», — сказала фон дер Ляєн.

Позиція США

Напередодні, 5 травня, адміністрація президента США Джо Байдена заявила, що готова докладати зусиль задля розповсюдження вакцини проти коронавірусу в усьому світі та для закінчення пандемії.

«Адміністрація твердо вірить у захист інтелектуальної власності, але для того, щоб покласти край цій пандемії, вона підтримує відмову від цього захисту для вакцин проти COVID-19», — сказала торгова представниця США Кетрін Тай.

Що передувало?

Генеральна рада Світової організації торгівлі 5 травня розглянула питання про тимчасову відмову від захисту патентів на вакцину проти COVID-19. Таку ідею запропонували Південно-Африканська Республіка та Індія ще у жовтні 2020 року.

Понад 100 країн підтримали цю пропозицію. До такого рішення у березні також закликав генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреєсус. Він наголосив, що звичайні правила ведення бізнесу, які захищають прибуток виробників вакцин, повинні бути скасовані, якщо це необхідно для забезпечення вакцинації всіх проти коронавірусу.

Крім того, група зі 110 членів Конгресу у квітні надіслала президенту США Джо Байдену лист, у якому закликала його підтримати відмову від патентів.

Водночас противники такого рішення вважають, що воно не стане панацеєю в боротьбі з пандемією. Вони говорять, що відмова від патентів може зашкодити майбутнім інноваціям.

Темпи вакцинації проти COVID-19 у світі

За даними Bloomberg, станом на 6 травня у світі ввели 1,21 мільярда доз вакцин від коронавірусу. Найбільше — у Китаї (284 мільйони), США (майже 250 мільйонів), Індії (162 мільйони) та ЄС (158 мільйонів).

Слід враховувати, що більшість вакцин, які застосовують зараз, є двокомпонентними, тому кількість використаних препаратів не дорівнює кількості вакцинованих людей.

У ВООЗ вже неодноразово наголошували, що більшість вакцин у світі дістається розвиненим країнам. Так, на початку квітня очільник організації Тедрос Аданом Гебреєсус сказав, що понад 87% щеплень у світі отримали країни з високим або середнім рівнями доходів, а країни з низьким рівнем доходом — лише 0,2%.

«У середньому в країнах із високим рівнем доходів майже один із чотирьох отримав вакцину проти COVID-19. У країнах із низькими доходами це один із більш як 500», — сказав тоді Гебреєсус.