ЄС передав Україні 220 тисяч снарядів і 1300 ракет. Це лише перший етап постачання боєприпасів

Країни Європейського Союзу в межах першого етапу постачання боєприпасів Україні вже передали 220 тисяч снарядів різного калібру й 1300 ракет.

Про це повідомив високий представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель, передає «Інтерфакс-Україна».

«Цей перший трек буде відкритий до 31 травня, і ми досягнемо нашої мети в 1 млрд євро — станом на сьогодні [державам-членам] вже компенсовано 800 млн євро», — розповів Боррель.

Другий етап передбачає спільні закупівлі боєприпасів як для України, так і для заповнення власних запасів на суму 1 млрд євро. Боррель зазначив, що до цього етапу інтерес виявили вже 24 країни. Крім того, за його словами, є ще два інші проєкти: один очолює Франція, а другий — Німеччина. Проте головний дипломат ЄС не став озвучувати деталі цих проєктів.

А третій етап передбачає нарощування виробничих потужностей оборонної промисловості ЄС та Норвегії. Боррель зазначив, що європейська промисловість має можливості виробляти боєприпаси у потрібній кількості.

«Ми сподіваємося, що так досягнемо нашої мети в 1 млн боєприпасів [для України] у наступні 12 місяців», — резюмував він.

Боєприпаси для України

Ще 20 березня країни ЄС погодили спільну закупівлю мільйона боєприпасів для ЗСУ. На першому етапі вони вирішили передати снаряди зі своїх складів, на другому — зі спільних закупівель. Третій етап передбачає, що європейські виробники мають задовольняти оборонні потреби Європи.

Першу частину угоди ввели у дію 13 квітня. Це дозволить відшкодовувати державам-членам ЄС боєприпаси, надані Україні зі своїх запасів або завдяки зміні пріоритетів чинних замовлень з 9 лютого по 31 травня 2023 року.

У квітні високий представник ЄС із питань закордонних справ Жозеп Боррель зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ЄС уже надіслав до України боєприпасів і ракет на 600 мільйонів євро.

Зрештою 3 травня посли Європейського Союзу остаточно погодили рішення про виділення 1 мільярда євро на закупівлю боєприпасів для ЗСУ.

Однак представники ЄС заявляли, що минуть принаймні місяці, перш ніж снаряди, замовлені у межах спільних закупівель, опиняться в Україні. Перші замовлення можуть бути розміщені до кінця травня. А втім, у ЄС переконані, що ініціатива великих спільних закупівель має спонукати країни-члени Євросоюзу надсилати більше своїх запасів снарядів в Україну.

Україна заявила, що цього року їй знадобиться мільйон снарядів. Естонія підрахувала, що це коштуватиме приблизно 4 мільярди євро. Балтійська країна першою серед членів ЄС порушила питання закупівлі боєприпасів.