ЄС посилить перевірки щодо експорту зерна з України, аби заспокоїти європейських фермерів

Європейський Союз активізує перевірки щодо дотримання домовленостей з боку перевізників, які експортують українське зерно. Так, у ЄС прагнуть розвʼязати проблеми фермерів, що протестують.

Про це повідомила єврокомісарка з питань транспорту Адіна Велян у коментарі Reuters.

У європейських країнах фермери вийшли на протести через низку скарг, зокрема і через нібито «недобросовісну конкуренцію» з боку України. Зокрема, аграрії із сусідніх з Україною держав стверджують, що постраждали від відкриття Альтернативний маршрут для експорту сільськогосподарської продукції з України, а також імпорту необхідних товарів«шляхів солідарності», які допомагають продавати українську агропродукцію.

«Закриття кордонів ніколи не є гарною ідеєю, тим більше кордонів із сусідом, який потребує підключення [до ринків]»,  — сказала Велян щодо страйків на польсько-українському кордоні.

За її словами, поки угоди виконують правильно, то проблем «не повинно бути». Нині у ЄС працюють над кроками, які допоможуть посилити дотримання цих угод.

«Іншими словами, ми повинні перевірити, що оператори не порушують угоди, що вони можуть здійснювати лише двосторонні операції, що [...] вони мають право на транзит», — пояснила посадовиця.

Водночас вона наголосила, що країни ЄС також отримали вигоду від торгівлі. Так, експорт автошляхами до України з Польщі, Румунії та Словаччини зріс і перевищив кількість товарів, що надходять з України до цих країн.

Чому протестують європейські фермери?

Причиною протестів фермерів, зокрема, стали Набір політичних ініціатив, висунутих Європейською комісією із загальною метою зробити Європу кліматично нейтральною до 2050 року«Зелена угода» ЄС та імпорт сільськогосподарської продукції з України.

Наприклад, польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок на кордоні з осені 2023 року. Серед низки країн, де демонстранти також вимагають кращих умов для фермерів, — Франція, Німеччина, Польща, Румунія, Іспанія, Португалія, Чехія та інші.

Окрім того, 26 лютого протестувальники навіть проводили акцію в Брюсселі біля штаб-квартири ЄС, де відбувається зустріч аграрних міністрів.