ЄС вперше в історії ввів кіберсанкції — під них потрапили росіяни, які стоять за вірусом NotPetya
Рада Європейського Союзу вперше задіяла механізм уведення санкцій за кібератаки. Санкції наклали проти чотирьох хакерів Головного розвідувального управління Росії. Їх вважають причетними до створення вірусів WannaCry і NotPetya, а також спробі кібератаки на Організацію із заборони хімічної зброї в 2018 році.
Відповідне рішення оприлюднене в офіційному віснику Євросоюзу.
Під дію санкцій потрапили росіяни Олексій Мінін, Олексій Моренець, Євгеній Сєрєбряков і Олег Сотніков, яких у рішенні називають хакерами Головного розвідуправління РФ. Санкції ввели і проти структури ГРУ — Головного центру спеціальних технологій.
Фізичним особам, що перебувають під санкціями, заборонено в’їжджати до ЄС, а їхні активи на території Євросоюзу заморожуються. А юридичним особам під санкціями не можна отримувати гроші ЄС.
Окрім РФ, під дію кіберсанкцій ЄС потрапили двоє громадян Китаю та організації з КНР і Північної Кореї. Їх також пов’язують зі спробою кібератаки на ОЗХЗ у 2018-му.
- Санкційний механізм за кібератаки Євросоюз розробив у 2017 році і затвердив у 2019-му. Це перший випадок, коли він його застосував.
- Атака вірусу NotPetya почалася в червні 2017 року. В Україні жертвами стали міністерства, банки, транспортні компанії, мобільні оператори, енергетичні підприємства і ЗМІ.
- У 2018 році влада Нідерландів повідомила про спробу кібератаки на будівлю Організації із заборони хімічної зброї, розташованої в Гаазі. Вона звинуватила в нападі російських хакерів.
- За версією Нідерландів, зловмисники хотіли перешкодити розслідуванню використання хімічної зброї під час отруєння Сергія Скрипаля та його доньки Юлії. Вони в березні 2018 року постраждали від нервово-паралітичного газу «Новічок», а напад пов'язали зі спецагентами ГРУ.