ЄС закликав Польщу, Угорщину та Словаччину «бути конструктивними» щодо українського зерна
Європейська комісія закликала Польщу, Угорщину та Словаччину «бути конструктивними» після того, як вони в односторонньому порядку вирішили продовжити заборону на імпорт агропродукції з України, попри рішення ЄС скасувати ембарго.
Про це пише Reuters із посиланням на речницю Єврокомісії.
«Ми знаємо про оголошення деяких держав-членів щодо односторонніх заходів. Зараз важливо, щоб усі країни працювали в дусі компромісу та конструктивно взаємодіяли», — сказала речниця.
Вона зазначила, що зараз Єврокомісія зосереджена на запровадженні власної системи контролю за експортом і тому, щоб вона запрацювала. За словами речниці, зустріч із представниками всіх зацікавлених країн ЄС 18 вересня сприятиме обговоренню цього питання.
Нагадаємо, Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження, які мали тривати до 15 вересня, а натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів, щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.
А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна.
А от Румунія погодилася з компромісом Єврокомісії та заявила, що очікує від України презентації плану дій щодо заходів контролю за експортом зернових. Парламент Болгарії також зняв заборону на імпорт українського зерна.
Зернова криза
Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення та блокування чорноморських портів.
Ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України.
Згодом Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить з території України або імпортується звідти. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою, наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.
Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Проте ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.
Ухвалені обмеження спершу мали тривати до 5 червня, але їх продовжили до 15 вересня.