ЄСПЛ призначив по €4500 компенсації переселенкам із Донбасу та Криму. Суд визнав, що їхні виборчі права порушили

Європейський суд із прав людини визнав, що Україна порушила права внутрішньо переміщених осіб з окупованого Криму та Донбасу, не дозволивши їм голосувати на місцевих виборах у 2015 році.

Про це йдеться у рішенні суду від 21 жовтня у справі «Селігененко та інші проти України».

Заявницями були Олександра Селігененко, Анастасія Мартиновська (обидві з Севастополя), Дар'я Свиридова (з Алупки) та Євгенія Терехова (з Донецька).

Вони переїхали до Києва після окупації Криму та початку війни на Донбасі у 2014-2015 роках. Жінки отримали статус внутрішньо переміщених осіб, однак у паспортах продовжувало відображатися, що вони зареєстровані на тимчасово окупованих територіях.

Вони зареєструвалися в Києві для голосування на місцевих виборах у 2015 році, але їхні заяви відхилили. Зокрема у ЦВК зазначили, що переселенки зможуть проголосувати, коли вибори організують у їхніх містах на Донбасі та Криму.

Суд першої інстанції визнав, що право голосу на місцевих виборах мають громадяни України, що належать до місцевих громад, які відповідають їхньому місцю реєстрації у паспорті. Це ж рішення підтримав апеляційний суд.

Що вирішив ЄСПЛ?

Європейський суд визнав, що переселенки мали законне право голосувати, навіть якщо вони жили за межами свого рідного міста. Суд встановив, що влада України не взяла до уваги особливості становища внутрішньо переміщених осіб та дискримінувала їх, не дозволивши голосувати на місцевих виборах.

У ЄСПЛ зазначили, що українки ризикували втратити статус внутрішньо переміщених осіб, якби змінили місце реєстрації. Крім того, на момент місцевих виборів переселенки вже понад рік жили у Києві, сплачували податки до місцевого бюджету, тож були зацікавлені у результаті виборів.

Європейський суд зобов'язав Україну виплатити чотирьом заявницям по 4500 євро компенсації моральної шкоди.