ЄСПЛ визнав Україну відповідальною за численні порушення прав людини під час Революції гідності

Європейський суд із прав людини постановив, що держава Україна відповідальна за численні порушення прав людей під час Революції гідності, зокрема за загибель принаймні однієї людини — Юрія Вербицького.

Про це йдеться у рішення Європейського суду з прав людини.

Палата із семи суддів винесла рішення у справах «Шморгунов та інші проти України», «Луценко й Вербицький проти України», «Кадура і Смалій проти України», «Дубовцев та інші проти України», «Воронцов та інші проти України». Загалом було 38 заявників.

У межах цих справ були порушені права на:

  • заборону катування чи поводження, що принижує гідність;
  • свободу та особисту недоторканність;
  • свободу зібрань та об'єднань;
  • життя, повагу до приватного й сімейного життя.

Суд встановив, що владні структури умисно застосовували жорстоке поводження проти протестувальників і держава відповідальна за вбивство одного з мітингарів — Юрія Вербицького. Також, відповідно до рішення, влада умисно використовувала надмірне насильство та незаконні затримання, щоб завадити початково мирним протестам. Суд встановив, що такі дії були стратегією влади.

Згідно з рішенням, тоді влада неефективно розслідувала порушення щодо громадян. Зокрема щодо викрадення та вбивства Юрія Вербицького. Водночас наразі держоргани України розслідують порушення під час революції. Так, у кримінальних справах фігурують експосадовці та президент-утікач Віктор Янукович.

Суд постановив, що Україна має виплатити деяким заявникам різні суми як відшкодування майнової та немайнової шкоди, а також судові та інші витрати.

Зазначимо, що це рішення Палати не остаточне. Упродовж трьох місяців будь-яка зі сторін може звернутися з клопотанням про передачу справи на розгляд Великої Палати суду. Якщо таке клопотання подадуть, колегія з 5 суддів вирішить, чи заслуговує справа на подальший розгляд. Велика Палата буде розглядати справу, тільки якщо колегія з 5 суддів передасть її. Якщо ж справу не передадуть, тоді рішення Палати з семи суддів набере чинності.