Єврокомісія не стала продовжувати обмеження на імпорт української агропродукції

Європейська комісія заявила, що не продовжуватиме з 15 вересня обмеження на імпорт сільськогосподарської продукції з України. Водночас Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів, щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.

Про це повідомляється на сайті Єврокомісії.

Зазначається, що Єврокомісія проаналізувала дані щодо впливу на ринок Європейського Союзу імпорту чотирьох категорій сільськогосподарської продукції з України.

І дійшла висновку, що після запровадження обмеження на український імпорт із 2 травня 2023 року ринкові викривлення у пʼяти державах-членах, що межують з Україною, зникли.

«Конструктивна позиція всіх учасників платформи допомогла розв’язати конкретні проблеми та забезпечила те, що експорт до третіх країн за межами ЄС іде та навіть збільшується», — наголосили в ЄК.

Тому було вирішено, що чинні обмеження будуть скасовані з 15 вересня. Водночас Україна погодилася запровадити будь-які правові заходи, зокрема, наприклад, систему ліцензування експорту, протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків на ринку.

До цього часу Україна зобов’язалася вжити заходів контролю за експортом чотирьох груп товарів. Київ повинен надати план дій не пізніше 18 вересня.

В Єврокомісії запевнили, що утримуватимуться від запровадження будь-яких нових обмежень, поки заходи з боку України будуть ефективними.

Зернова криза 

Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення та блокування чорноморських портів.

Ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України.

Згодом ПольщаУгорщинаБолгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить з території України або імпортується звідти. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою, наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.

Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Проте ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.

Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх кілька разів продовжували.