Єврокомісія виділила €500 млн на виробництво боєприпасів

Європейська комісія виділила 500 мільйонів євро на збільшення виробництва боєприпасів. Так, у ЄС прагнуть підвищити річні показники виготовлення снарядів.

Про це свідчить повідомлення Єврокомісії.

Очікується, що завдяки такій підтримці до кінця 2025 року ЄС досягне річної потужності виробництва боєприпасів у 2 мільйони снарядів.

Єврокомісія в рекордно короткі терміни завершила оцінку відповідно до регламенту закону про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) і вибрала 31 проєкт, щоб допомогти європейській промисловості збільшити виробництво і готовність боєприпасів.

Відібрані проєкти охоплюють п’ять сфер: вибухові речовини, порох, снаряди, ракети та сертифікація випробувань і відновлення. Проєкти профінансують 513 млн євро з бюджетів ЄС і Норвегії. У Єврокомісії передбачають, що загальні інвестиції в ланцюжок постачання сягнуть близько 1,4 мільярда євро.

Грантові угоди з відібраними заявниками планують підписати у травні 2024 року.

Також Єврокомісія окремо виділить 310 мільйонів євро, щоб стимулювати держави-члени до спільної закупівлі оборонних можливостей. Програма передбачає спільні закупівлі у трьох сферах: боєприпаси, протиповітряна, а також протиракетна оборона і заміна застарілих систем.

Зазначимо, що закон про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) є прямою відповіддю на вимогу Європейської ради терміново доставити в Україну боєприпаси та, за потреби, ракети, а також допомогти державам-членам поповнити їхні запаси. Закон спрямований на те, щоб ЄС міг збільшити свої потужності з виробництва боєприпасів.

Снаряди для України

За даними Мінстратегпрому, Україна потребує такої кількості артилерійських боєприпасів, яку жодна країна не в змозі надати, навіть Сполучені Штати. Держава розробляє більш економічно ефективні способи утримання фронту. А втім, нині діють декілька ініціатив із забезпечення снарядами від міжнародних партнерів України.

Так, відповідно до планів, розроблених на початку 2023 року, ЄС пообіцяв надати Україні мільйон артилерійських снарядів протягом 12 місяців. Проте реалізація ініціативи зіштовхнулася з проблемами. За словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, серед причин — «жалюгідний стан оборонної промисловості» ЄС.

Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вже назвав новий термін: мільйон обіцяних боєприпасів Україні нададуть до кінця 2024 року.

А в лютому Чехія заявила, що знайшла джерела постачання сотень тисяч снарядів для України з інших країн. Зазначалося, що це можна зробити за кілька тижнів, але процес потребує фінансування — 1,5 мільярда доларів. Низка держав погодилася профінансувати ініціативу, зокрема Бельгія, Нідерланди, ЛитваФранціяНорвегіяЛюксембург та Португалія.

Прага вже зібрала необхідні кошти для закупівлі 800 тисяч снарядів.