Європа відновлює відносини з Китаєм через можливу перемогу Трампа та страх перед росією — WSJ
Перспектива перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, повільне економічне відновлення після пандемії COVID—19 та страх перед російською агресією підштовхують Європу шукати зближення з Китаєм.
Про це пише Wall Street Journal.
14 квітня канцлер Німеччини Олаф Шольц має розпочати триденний візит трьома містами Китаю, зосередившись на відновлення економічної взаємодії з Пекіном. Його супроводжують три міністри та представники німецьких компаній.
А в травні, за словами дипломатів, лідер Китаю Сі Цзіньпін планує зустрітися з президентом Франції Емманюелем Макроном у Парижі. Також очікується, що, окрім Франції, голова КНР відвідає дві європейські країни — Сербію та сусідню з Україною Угорщину.
Перед цим, у листопаді 2023 року, Китай дозволив громадянам п’яти найбільш економічно розвинутих країн Європейського Союзу подорожувати без віз, і відтоді цей привілей поширили ще на шість європейських країн, але не на США.
У січні Китай повторно дозволив імпорт ірландської яловичини, призупинений минулого року з міркувань здоров’я та скасував заборону 2018 року на бельгійську свинину.
Хоча, зауважує WSJ, це не завадило ЄС розпочати відразу чотири розслідування щодо субсидування Китаєм виробників поїздів, вітрових турбін, сонячних панелей та електромобілів, намагаючись приборкати потік дешевого китайського імпорту в Європу. ЄС також змушує європейські компанії зменшити свою залежність від певної сировини з Китаю.
Європейські уряди також здебільшого прислухалися до закликів Вашингтона відрізати Китай від передових технологій виробництва мікросхем. Але оскільки європейська економіка намагається оговтатися після пандемії COVID-19 і повномасштабного вторгнення росії в Україну, настрої у деяких європейських країнах змінюються. До того ж потенційна перемога Трампа на виборах у США може призвести до нового напруження між Вашингтоном і Пекіном та глобальної торгової війни, чого не хочуть у Європі, вважає видання.
Тож, як зауважує WSJ, деякі європейські політики почали замислюватися, чи варто наслідувати США, оскільки Китай має більшу економічну можливість.
«Ми виробнича країна, орієнтована на експорт. Наше багатство залежить від доступу до міжнародних ринків», — пояснив депутат із німецької Соціал-демократичної партії Бернд Вештфаль, який входить до комітету з економічної політики Бундестагу.
У Центрі європейських досліджень шанхайського університету Фудань теж вважають, що між Європою та Китаєм існує більше потенціалу для компромісу та співпраці, ніж між Китаєм і США, які стають дедалі більшими геополітичними суперниками.
На думку китайських аналітиків, Пекін використає візит Шольца, щоб розрядити торговельну напругу з Європою та попросити Берлін допомогти послабити антисубсидиційні розслідування, розпочаті ЄС останніми місяцями. Сама Німеччина скептично ставиться до планів ЄС запровадити мита на китайські електромобілі, оскільки німецькі виробники, які мають сильну присутність у Китаї, побоюються заходів у відповідь.
Нагадаємо, інше американське видання — Financial Times — із посиланням на високопосадовців писало, що США звинуватили Китай у постачанні росії двигунів для крилатих ракет і безпілотників, а також верстатів для балістичних ракет. На тлі цього Вашингтон закликав ЄС посилити дипломатичний та економічний тиск на Пекін.