Європа збільшує імпорт зрідженого газу, але досі залежить від постачань росії — Reuters
У 2022 році у світі імпортували найбільшу кількість зрідженого природного газу (ЗПГ), ніж будь—коли раніше. Внаслідок війни росії проти України зростання припало на заможні країни Європи.
Про це пише Reuters.
За інформацією Американсько-британський глобальний постачальник даних про фінансовий ринокRefinitiv, загальний обсяг світового імпорту ЗПГ зріс з 386,5 млн тонн у 2021 році до 409 млн тонн у 2022-му. Водночас більшість імпорту припадає на Європу, а не на країни Азії, що розвиваються, як це було раніше.
За даними компанія з обробки даних і аналітикиKpler, у 2022 році Китай імпортував 64,44 млн тонн ЗПГ, що на 19,4% менше, ніж у попередньому році.
Імпорт Японії також скоротився, впавши до 73,61 млн тонн у 2022 році з 75,35 млн тонн у 2021 році, але цього все одно було достатньо, щоб обігнати Китай.
Оглядач Reuters Клайд Рассел пояснює, що головною причиною зниження китайського імпорту стало те, що покупці здебільшого не виходять на спотовий ринок, укладаючи лише довгострокові та середньострокові контракти.
Інші азійські країни, такі як Пакистан та Бангладеш, також знизили імпорт ЗПГ у 2022 році. Загальний імпорт континенту знизився до 263,76 млн тонн з 282,08 млн тонн у попередньому році.
Зріджений газ, який не дістався Азії, розкупили європейські замовники. Так, європейські імпортні закупівлі підскочили на 59% до 124,93 млн тонн у 2022 році у порівнянні з 78,55 млн тонн попереднього року — це рекордні показники.
Значну частину потреб покрили постачання зі Сполучених Штатів, проте європейські країни у 2022 році не змогли відмовитися від російського ЗПГ — імпорт з росії досяг рекордного рівня: 15,95 мільйона тонн проти 13,46 мільйона тонн у 2021-му. Лише Велика Британія та країни Балтії припинили імпорт ЗПГ з росії.
Які прогнози?
Як зазначає Рассел, рекордні обсяги у 2022 році були очікувані з огляду на введення в експлуатацію нових маршрутів постачання, а також зростання попиту на ЗПГ, особливо в Європі, яка відмовилася від російського трубопровідного газу.
За прогнозами аналітика, динаміка, що склалася торік, ймовірно, збережеться у 2023 році: Європа продовжить значний рівень імпорту ЗПГ, підтримуючи високі спотові ціни, а країни Азії, що розвиваються, поступатимуться в суперництві та частіше переходитимуть на вугілля для виробництва електроенергії.
Рассел додає, що, враховуючи залежність Європи від ЗПГ, яка зростає через скорочення постачання російського трубопровідного газу, для континенту буде непросто припинити або навіть знизити обсяги постачання ЗПГ із росії.