Європарламент закликав НАТО прийняти Україну в Альянс після завершення війни

Депутати Європейського парламенту схвалили резолюцію, якою закликали НАТО прийняти Україну в Альянс після завершення війни.

Про це йдеться на сайті Європарламенту.

Резолюцію підтримали 425 євродепутатів, 38 проголосували проти неї, а 42 — утрималися. Парламентарі очікують, що «процес приєднання розпочнеться після закінчення війни і буде завершений якнайшвидше». Також депутати закликають до майбутніх самітів НАТО підготувати ґрунт для запрошення України.

Крім того, Європарламент вважає за потрібне розробити для України тимчасові гарантії безпеки, які запрацюють після війни, поки Київ не стане членом НАТО. Над цим мають працювати не лише країни НАТО, а й члени ЄС та інші держави, вважають депутати.

«Інтеграція України як до НАТО, так і до ЄС зміцнить регіональну та глобальну безпеку і зв'язки між Україною та євроатлантичною спільнотою», — вважає Європарламент.

Що ще заявив Європарламент?

Там наголосили, що руйнування Каховської греблі — це воєнний злочин росії, за який окупанти будуть притягнуті до відповідальності. Також депутати висловили сподівання, що переговори з Україною щодо вступу до ЄС можуть розпочатися цього року.

А ще Європарламент закликав ЄС виділити для України «всеосяжний та адекватний пакет» допомогти для відновлення та реконструкції країни у негайній, середньостроковій та довгостроковій перспективі. Депутати вважають, що відновлення потрібно здійснювати в комплексі з підготовкою України до вступу в ЄС та її внутрішніми реформами.

Вступ України до НАТО

Президент Володимир Зеленський, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і прем’єр-міністр Денис Шмигаль 30 вересня 2022 року підписали заявку на вступ України до НАТО у пришвидшеному порядку.

Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу. Четвертого квітня після тривалих переговорів із Туреччиною 31-ою країною-членом НАТО офіційно стала Фінляндія. Швеція, яка подавала заявку на вступ одночасно з Фінляндією, досі не набула членства через позицію Угорщини й Туреччини.

Станом на початок червня 2023 року членство України в НАТО підтримали 19 країн: Албанія, Бельгія, Болгарія, Канада, Чехія, Данія, Естонія, Німеччина, Франція, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Польща, Румунія, Норвегія, Велика Британія і США.

Голови парламентських комітетів із закордонних справ цих країн закликають надати на саміті у Вільнюсі в липні цього року чіткий шлях приєднання України до НАТО, а також зрозумілі й сильні гарантії безпеки для України.

Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що в липні головним питанням на черговому саміті НАТО у Вільнюсі буде рух України до членства в Альянсі. Посадовець вважає, що на саміті Альянс має ухвалити політичне рішення, яке або безпосередньо визначить графік вступу України, або зобов’яже представити цей графік до кінця 2023 року.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ підтвердив, що під час липневого саміту у Вільнюсі союзники планують «надіслати дуже чіткий меседж підтримки України».