Європейський аудитор заявив, що в ЄС немає настільки ж корумпованих країн, як Україна. У МЗС відповіли
Колишній прем'єр—міністр Естонії та член Європейської рахункової палати Юган Партс зазначив, що країни ЄС не настільки ж корумповані, як Україна, хоча й визнав, що корупція є всюди. У Міністерстві закордонних справ відповіли, що за останні три роки Україна досягла чималого прогресу в боротьбі з корупцією.
Про це нам повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
Так, Юган Партс в інтерв'ю виданню «Інтерфакс-Україна», зазначив, що ситуацію з корупцією в Україні не можна порівнювати з жодною з країн-членів ЄС.
«Так чи інакше, корупція є скрізь, але в українському випадку ця ситуація ендемічна. Щодо цього питання є консенсус серед дослідників, міжнародних організацій, багатьох урядів, які на двосторонній основі працюють з Україною ㅡ їхня думка дуже консенсусна. Моя відповідь така: я вважаю, що ситуація в Україні непорівнянна з будь-якими країнами ЄС», ㅡ сказав він.
На думку Партса, найкращим показником цього є зв'язок між економічним розвитком ㅡ ВВП на душу населення — та індексом корупції.
Він також зазначив, що Україна є «унікальною», оскільки повинна бути багатою, але невелика група людей змогла взяти в заручники всю країну.
Яка реакція?
Речник МЗС Олег Ніколенко зазначив, що Юган Партс дозволив собі висловити «кілька публічних оцінних суджень» щодо боротьби з корупцією в Україні.
Партс коментував доповідь Європейського суду аудиторів, який аналізував ефективність інструментів допомоги Євросоюзу для України, але, як зазначає Ніколенко, ця доповідь покриває 2016-2019 роки.
«За останні три роки Україна досягла чималого прогресу у сфері розбудови антикорупційної архітектури. Така робота передбачена Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, нашими зобов’язаннями за меморандумом із Міжнародним валютним фондом та Планом дій з лібералізації візового режиму між Україною та ЄС [...] Важко не помітити досягнуті результати», ㅡ вказав Ніколенко.
Зокрема, він зазначив про запуск Вищого антикорупційного суду, «перезавантаження» Національне агентство з питань запобігання корупціїНАЗК, повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення тощо.
Розмови про корупцію
19 серпня президент Володимир Зеленський в інтерв'ю журналістам видань із країн «нормандської четвірки» та США заявив, що «звинувачувати Україну в корупції легко», але жодна країна не є повністю вільною від корупції, корумпованих чиновників чи олігархів.
Україна має побороти корупцію перед тим, як отримає запрошення на вступ до НАТО. А втім, Зеленський вважає, що за останні кілька років Україна створила антикорупційну інфраструктуру, яка не має аналогів у Європі «чи, можливо, навіть у всьому світі».