YouTube може заблокувати українськомовний канал Geek Journal через скарги «1+1». Блогер робив огляди на фільми каналу
YouTube може заблокувати канал з українськомовними оглядами фільмів Geek Journal. Причиною цього є скарги телеканалу «1+1» щодо порушення авторського права.
Що каже Geek Journal?
Канал повідомив, що отримав чотири попередження щодо використання контенту, яке порушує авторське право каналу «1+1». За правилами YouTube, якщо протягом тижня ці попередження не знімуть, Geek Journal буде автоматично видалено. Однак уже зараз завантажувати нові відео канал не може. Наразі на Geek Journal підписано приблизно 100 тисяч людей.
Засновник каналу блогер Тайлер Андерсон вважає, що скарги «1+1» є наступом на свободу слова, і запевняє, що користувався контентом цього каналу винятково в межах Доктрина, що дозволяє використання контенту без дозволу власника, якщо це сприяє «прогресу науки та корисних мистецтв»чесного використання.
«Існує ціла плеяда каналів, де використовують не просто шматки контенту, не Чесне використанняfair use, як ми це робимо постійно, тобто декілька секунд контенту. Це нормально — його використовувати (чужий контент — ред.), це всі роблять у межах чесного використання — під час оглядів фільмів, серіалів, телепрограм або цілих каналів, як у нашому випадку», — сказав він.
Блогер наголосив, що його канал отримав попередження щодо відео, яким уже 2-3 роки, однак представники «1+1» вирішили надсилати скарги лише зараз.
Зокрема, Geek Journal отримав скарги щодо використання контенту із серіалів «Великі Вуйки», «Школа» та фільму «Чорний Ворон», на які Андерсон робив відеоогляд.
Андерсон зазначив, що на YouTube є канали, які роблять огляди на цілі випуски чужих програм: «Без жодного блюру, без жодного монтажу — їм нічого. А нам — страйки, одразу три».
У Geek Journal наголосили, що оскаржуватимуть дії «1+1», а в разі потреби звернуться до суду.
А що каже «1+1»?
У відповідь на позицію Тайлера Андерсона телеканал «1+1» повідомив, що використання його контенту дозволено лише за попередніх домовленостей із правовласниками.
«У випадку з Geek Journal компанія не отримувала жодних повідомлень чи запитів щодо використання власного контенту. Зокрема після першої скарги, яка була надіслана восени минулого року», — наголосили там.
«1+1» заявив, що готовий до діалогу з Geek Journal і запрошує команду YouTube-каналу на зустріч «із метою ознайомлення з правилами щодо використання авторського контенту на YouTube та обговорення ситуації, що склалася».
ДОПОВНЕНО: Телеканал «1+1» заявив, що принцип fair use не можна застосувати до каналів з монетизацією та, зокрема, до відео, які заблокували за скаргою телеканалу, оскільки вони містять рекламну інтеграцію.
Однак у Geek Journal відповіли, що закон України про авторське право містить вичерпний перелік випадків, коли авторський контент можна використовувати без дозволу правовласника. Зокрема, так можна робити у критичних, полемічних та інформаційних цілях, а також для створення на основі цього контенту пародії.
Крім того, як зазначив YouTube-канал, закон не містить жодних обмежень щодо комерційної мети такого використання: «Такі правила відповідають і світовій практиці щодо доктрини fair use».
Як реагують соцмережі?
Інформація про можливе блокування каналу Тайлера Андерсона викликала чималий суспільний резонанс. Так, користувачі соцмережі Twitter почали розповсюджувати хештег #saveGeekJournal. Його вже поширили майже 7 тисяч разів. Крім того, користувачі соцмереж публікують негативні коментарі на адресу телеканалу «1+1».
Правила YouTube
У правилах платформи вказано, що для монетизації відео канали мають дотримуватися вимог YouTube щодо авторського права. Так, автори можуть завантажувати лише ті відео, які створили лише вони або на використання яких мають дозвіл.
Таким чином YouTube-канали не можуть завантажувати відео, у яких вони використовують вміст, правами на який володіє хтось інший, без дозволу автора. Йдеться про музичні композиції, а також фрагменти захищених авторським правом програм або відео, зроблені іншими користувачами.