З Афганістану хочуть виїхати ще принаймні 10 тисяч людей. Військові намагалися стримати натовп сльозогінним газом
Понад 18 тисяч людей евакуювали з Афганістану відтоді, як 15 серпня угруповання «Талібан» захопило столицю країни Кабул та встановило контроль над усією країною. Ще принаймні 10 тисяч людей очікують на виліт.
Про це повідомляють Reuters та CNN.
Попри те, що з Кабула евакуювали тисячі людей, в аеропорту столиці залишаються ще тисячі афганців та іноземців, які хочуть виїхати з країни. Один з американських військових, під контролем яких перебуває аеропорт, розповів, що принаймні 10 тисяч людей не можуть вилетіти.
У п'ятницю, 20 серпня, упродовж шести годин не здійснювали жодного евакуаційного рейсу. Як пише The Wall Street Journal, військові застосували сльозогінний газ, щоб розігнати натовп та допомогти потрапити в аеропорт 169 американцям. Одна з причин: авіабаза в Катарі вже переповнена 8 тисячами евакуйованих з Афганістану. Згодом рейси відновили.
У Держдепартаменті США заявили, що низка країн погодилася допомогти з евакуйованими. Так, Бахрейн, Данія, Німеччина, Італія, Казахстан, Кувейт, Катар, Таджикистан, Туреччина, ОАЕ, Велика Британія та Узбекистан дозволили евакуйованим американцям (у деяких випадках — й іноземцям) транзитом проїжджати через їхню територію.
Відповідно до пояснень Держдепартаменту, США спершу виконуватиме рейси з Кабула в Катар, а потім до цих країн. Речник відомства також розповів, що десяток інших країн, зокрема Україна, зробили «щедрі пропозиції» щодо перевезення афганців із груп ризиків, тобто тих, що співпрацювали з Заходом.
Ситуація в аеропорту Кабула
У ніч із 15 на 16 серпня тисячі людей потрапили в аеропорт Кабула з надією виїхати з країни. Відтоді усі комерційні рейси скасували, польоти дозволені військовим та евакуаційним літакам.
У мережі поширювали відео того, як люди панікують, намагаються пробратися на борт літаків, блокують виліт транспорту тощо. Деякі люди загинули через те, що намагалися втриматися за шасі літаків. Загалом в аеропорту Кабула загинули 12 людей.
Через хаос не зміг вилетіти другий український літак, а військовому літаку США вдалося за один політ евакуювати 823 людини.
Що відбувається в Афганістані?
Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
Зрештою, 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.
Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».
Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.