З окупації повернули ще двох дітей, одна з яких є сиротою
Волонтерській організації Save Ukraine вдалося повернути хлопчика—сироту та дівчинку з російської окупації на вільну територію України.
Про це повідомив голова організації Микола Кулеба.
Врятований хлопчик останні сім років жив зі своєю бабусею, коли їхнє село окупували росіяни. Остаточно виїхати із села, яке постійно обстрілювали, вони вирішили лише тоді, коли в їхній двір рано-вранці прилетів снаряд й ударною хвилею зруйнував частину будинку.
Хлопчик тоді спав у своєму ліжку й опинився весь у глині, а наступні три дні спав в одязі, бо боявся, що не встигне втекти, як знов почнуть обстрілювати.
«Виїжджала родина з окупації дуже важко. На кордоні російські спецслужби влаштували літній жінці та хлопцю-сироті справжнє знущання — перепотрошили всі речі, повикидали все з сумок», — розповів Кулеба.
Сім’я врятованої дівчинки жила в місті, де вже в перші дні повномасштабного вторгнення залишилися тільки цивільні, тому воно було окуповане швидко. Тоді ж зникли зв'язок та інтернет й чутно було тільки вибухи десь далеко.
«Єдине, що тримало увесь цей час, — синтезатор, який був у них вдома. Зачиняли усі двері, зачиняли наглухо вікна, і тоді ще 8-річна дівчинка самотужки навчилася на ньому грати. Грала Гімн України, "Червону Калину", "Слава нашим ЗСУ"», — розповів Кулеба.
Кулеба наголосив, що «наш найголовніший обовʼязок на сьогодні — врятувати якомога більше дітей та родин з дітьми від російської агресії та повернути їх в Україну».
Він також нагадав, що станом на сьогодні повернути з окупації вдалося вже 284 дитини, з яких 73 — сироти.
Депортація українських дітей
Станом 9 квітня Україна підтвердила незаконне вивезення 19 546 дітей. 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента росії володимира путіна та уповноваженої зі справ дітей рф марії львової-бєлової. Їх підозрюють у незаконному вивезенні українських дітей з окупованих територій до росії. А в липні 2023 року Офіс генерального прокурора розпочав розслідування участі білоруського Червоного Хреста в депортації українських дітей.
У разі депортації вас або вашої родини можна звернутися до Офісу омбудсмена:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- на гарячу лінію: 0 800 501 720;
- за телефоном: 044 299 74 08.
Також у разі депортації дитини можна заповнити онлайн-форму заяви «Повідомити про зникнення/депортацію/примусове переміщення дитини» на сайті «Діти війни».