За 7 місяців роботи морського коридору України експортували більше, ніж за рік «зернової угоди» — Кубраков
За 7 місяців українським морським коридором через Чорне море, який розблокували завдяки Силам оборони, експортували 33,8 млн тонн вантажів. Це більше, ніж було експортовано за рік роботи «зернової ініціативи» за домовленостями з Туреччиною та ООН.
Про це повідомив очільник Мінінфраструктури Олександр Кубраков.
Україна відкрила свій морський коридор у серпні 2023 року — через місяць після того, як росія остаточно вийшла з угоди та розпочала системні атаки на портову інфраструктуру та агропотужності України.
«У перший місяць ми мали поодинокі суднозаходи, переважно вдалось вивести судна, заблоковані ще з початку повномасштабного вторгнення. Але наша команда приклала дуже багато зусиль, щоб кількість суден, які готові заходити в порти "Великої Одеси" та експортувати продукцію, зростала щомісяця», — розповів Кубраков.
Наразі коридором пройшло вже 1140 суден, які експортували 33,8 мільйона тонн вантажів до 40 країн світу. З них 23,1 мільйона тонн — продукція українських аграріїв.
На сьогодні на підхід до портів Одеса, Чорноморськ та Південний очікують 150 суден, які мають експортувати майже 5 млн тонн вантажів.
За словами Кубракова, Україна вже вийшла майже на довоєнні обсяги експорту з портів «Великої Одеси». А також запровадила значно ефективніший логістичний шлях без участі росії.
Про «зернову угоду»
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — Чорноморська, Одеси та Південного, — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участі України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.
Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботували й затягували час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи».
У липні 2023 року МЗС росії заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди. Натомість там висунули п’ять вимог для продовження ініціативи, зокрема перепідключення «россільгоспбанку» до SWIFT та «розморожування» активів російських компаній.
За даними ЗМІ, в ООН розглядали серйозні поступки в санкціях проти рф для розблокування «зернової угоди».
Після зриву «зернової угоди» росія вдалася до системних повітряних атак портової інфраструктури для зупинки українського агроекспорту. Також спостерігалися спроби провокацій у Чорному морі для впливу на рух суден до українських портів.