Загострення на паузі, але чи надовго мир? Посли Ізраїлю й Палестини — про війну та умови для порозуміння
Минулого тижня одинадцятиденна ескалація між Ізраїлем та Сектором Гази (наймасштабніша за останні роки) припинилась. Влада Ізраїлю та бойовики ХАМАС домовилися про перемир’я, яке набуло чинності в ніч проти 21 травня.
Газі, яка першою розпочала ракетні обстріли ізраїльської сторони, спокій дістався дорогою ціною: близько 250 цивільних загинуло. В Ізраїлю втрати менші — 12 загиблих та десятки поранених.
Очевидно, нинішнє перемир'я лише тимчасове, а конфлікт, який триває між Ізраїлем та Палестиною десятиріччями, поки далекий від остаточного завершення. Найвірогідніше, саме таке враження у вас залишиться від прочитання нашого ексклюзивного інтерв’ю з офіційними представниками обох сторін протистояння в Україні — послами Ізраїлю й Палестини Йоелем Ліоном та Хашемом Даджані.
Про відчуття безпеки після загострення
Йоель Ліон: В Ізраїлі завжди є відчуття миру й безпеки попри ескалацію, яка то поновлюється, то стихає. Люди продовжують жити звичним життям — інакше це означало б перемогу терору.
У Секторі Гази діє терористична організація. Вона захопила там владу, перетворила палестинське населення фактично на заручників, і тепер хоче диктувати всьому світові, що йому робити. Звісно, ми їм цього не дозволимо. Не дозволимо нас налякати.
Так, були моменти, коли протягом двох хвилин на Тель-Авів падала сотня ракет і людям треба було ховатися по бункерах — а як інакше? Проте поміж такими періодами люди ходили до кафе пити каву. До того ж нам уже практично вдалося вгамувати в Ізраїлі коронавірус. І мені здається, у цьому полягає наша інша велика перемога — ми святкуємо життя!
Хашем Даджані: Ескалація, яка сталась у Палестині (зокрема в Єрусалимі) й була спрямована проти громадян Палестини та їхнього майна, а також кривава агресія Ізраїлю у Секторі Гази — це злочин. Ще один, на додачу до всіх злочинів ізраїльських окупантів проти нашого пригнобленого народу.
Палестина повністю перебуває під ізраїльською окупацією. І нині внаслідок численних руйнувань, які спричинили ізраїльські бомбардування беззахисних цивільних, внаслідок ударів по об’єктах інфраструктури ситуація в Секторі Гази трагічна.
Усе це лиш ускладнює наше життя, та й процес відбудови вкрай дорогий. Перемир’я не є рішенням окупації, якщо вона тривала десятиліттями.
Про підсумки перемир’я
Йоель Ліон: Для будь-якої зі сторін конфлікту не може бути абсолютної перемоги, доки є поранені і загиблі. Ми не хотіли, щоби хтось помирав — ми лиш хотіли точково поцілити в терористів, в їхню інфраструктуру. Не хотіли вбивати людей, які не мають до цього стосунку.
У цьому полягає наша відмінність від ХАМАС, які зумисно запускали ракети по мирному населенню, ще й із районів, де також живуть мирні громадяни. Коли відкриваєш вогонь точково — завжди важко влучити. Але ми шкодуємо про кожну втрату серед мирного населення.
Хашем Даджані: Перемир’я не означає завершення окупації та агресії. Доки окупація триватиме, ані безпека, ані мир точно не настануть.
Кінець окупації, отримання палестинцями своїх законних прав на свободу та суверенітет на території своєї батьківщини, а також гарантування безпеки та стабільності країнам регіону — ось якою буде перемога для всіх, особливо для палестинців та ізраїльтян, і ми з нетерпінням очікуємо на цей день. Але зараз ми вже справді стали ближче до цього дня.
Про реакцію міжнародної спільноти
Йоель Ліон: Для нас було важливо, аби світ розумів: ми так чинимо не через те, що нам так хочеться, а через те, що ми мусимо так реагувати задля свого захисту. І визнання права на самозахист для країни, на яку нападають, є дуже важливим — ми отримали цей сигнал і від України, і від інших країн.
Я не люблю порівнювати Ізраїль та ХАМАС: тут немає жодних паралелей, які можна було б провести. Різниця в тому, що ми захищалися, а не нападали.
Хашем Даджані: Нас підтримують усі миролюбні країни та народи світу, які не визнають окупації, гніту й тиранії та поважають положення міжнародного права, резолюцій ООН. Нас підтримують правозахисні установи та міжнародні організації. Усі вони — на нашому боці.
Вам достатньо ознайомитись із особливостями голосування в Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй та регіональних організаціях, щоби побачити рішучу та переважну підтримку палестинського народу та його справедливої боротьби. Наша єдина проблема — це вето Сполучених Штатів, яке відповідає інтересам Ізраїлю та деяких країн, що застосовують політику подвійних стандартів.
Про те, чи можна було уникнути нещодавньої ескалації
Йоель Ліон: Якби ХАМАС не запускав ракети по Єрусалиму, коли ми святкували день Єрусалима — цієї ескалації не було б. Варто це пам’ятати. ХАМАС випускав ракети по цивільному населенню в Єрусалимі та зумисне цілився по будинках мирних мешканців. Саме з цього це почалося. Усе інше—- це просто виправдання й маніпулювання фактами.
Те, що сталося на Храмовій горі — це була справа рук ХАМАС, а не палестинської влади. Саме ХАМАС казав арабам приносити із собою каміння й “коктейлі Молотова”, бо вони знали, що прийде поліція.
Хашем Даджані: Палестинський народ щодня страждає через агресивні колоніальні практики ізраїльської окупації, тож ескалації не уникнути. Це нав'язується нашому народові окупантом.
Ізраїль практикує кривавий організований державний терор проти нас. Він встановив режим апартеїду в Палестині. Це абсолютно неприйнятно.
Про те, які умови необхідні для тривалого миру
Йоель Ліон: Є надзвичайно просте рішення — знищити терористичну організацію ХАМАС, щоби Палестинська адміністрація могла відновити свою владу в Секторі Гази, а люди Гази нарешті звільнилися від панування ХАМАС. Це мусять здійснити самі палестинці та світ. Світ має допомогти владі Палестини повернутися до Гази та відбудувати її, перетворивши на придатне для життя місце.
Ми можемо багато говорити про наші непрості взаємини з палестинською владою, однак немає аж такої ескалації між нами та Столиця частково визнаної Палестинської державиРамаллою. Офіційна Рамалла не стріляє по нас ракетами.
Щодо цього в нас гарно налагоджена співпраця з арабськими країнами Але чи вони зробили щось у нинішній ескалації? Чи запровадили санкції? Це просто заява. Є велика різниця між заявою і реальними діями.
Треба зрозуміти загалом ситуацію на Близькому Сході. Треба зрозуміти, чого хоче Іран, скажімо. Він не лише продає зброю, а й надає зброю й гроші ХАМАС. Дарма, що ХАМАС — це суніти, а Іран — шиїти, у них єдина спільна мета — знищити Ізраїль.
Ми потерпаємо від цієї ситуації. І ми закликаємо світ: треба обмежити усі джерела фінансування терористичних організацій. Не має бути так, що ООН постачає метал і цемент із Саудівської Аравії до Гази, а ХАМАС використовує їх для будівництва підземних тунеліві, а не шкіл.
Ми хочемо миру. Лише миру. Але для цього треба, щоб ХАМАС зник назавжди
Хашем Даджані: Палестинці уже пішли на великі історичні поступки заради миру. Зараз нам немає чого запропонувати. Окупанти мусять піти.
Світові лідери та Організація Об'єднаних Націй це добре знають, але, на жаль, ізраїльський уряд під керівництвом Нетаньяху підірвав усі зусилля Палестини та інших країн. Поки Ізраїль отримуватиме щедру, безперервну та безумовну підтримку США та деяких інших країн, він продовжуватиме свої насилля та агресію.
Україна — цивілізована країна, а український народ — добрий і миролюбний. Україна підтримує дружні відносини з усіма країнами та народами Близькосхідного регіону. У вас високий рівень співпраці із цими країнами у різних сферах.
Ми звертаємось до уряду та членів парламенту України з проханням зробити свій внесок у міжнародні зусилля задля справедливості для палестинського народу. Він зазнав історичної несправедливості, спричиненої британським колоніалізмом та негуманною ізраїльською окупацією Палестини впродовж багатьох десятиліть, що призвело до великого болю та тривалих людських страждань нашого народу, який прагне свободи та життя в безпеці й мирі зі своїми сусідами.