Захищайся. Усе, що треба знати про сонцезахисні креми

Спека навіває думки про відпочинок. Пакуючи валізу перед відпусткою, не забудьте про тюбик сонцезахисного крему. А втім, захист від сонця знадобиться не лише там — дбати про шкіру важливо незалежно від місця перебування. Як зорієнтуватись у розмаїтті косметики й обрати найбільш відповідний засіб і чому він потрібен не лише влітку — у матеріалі hromadske.

Коли сонце корисне, а коли шкодить?

Вітамін D називають вітаміном сонця — організм найбільше отримує його з прямого сонячного проміння. Він сприяє регуляції кальцію та фосфатів, зменшує ризики інфекцій дихальних шляхів та запальних захворювань. Люди, яким бракне цього вітаміну, скаржаться на коливання настрою, біль у м’язах і кістках, ба навіть порушення пам’яті, сну. Нестача вітаміну D може призводити до депресії, пише Центр громадського здоров’я.

Щоб утворювався вітамін D, необхідна засмага. Тобто сонце робить нас щасливими. Але потрібна міра! Від перегрівання шкіра сушиться і передчасно старіє, в організмі руйнуються білки та інші корисні речовини. Від опіків — ще гірші наслідки. Лише 15 хвилин під прямим впливом ультрафіолетових променів у кілька разів збільшують ризик виникнення раку шкіри та деяких порушень зору.

Захищати себе від ультрафіолету потрібно не лише на пляжі. Офісна робота, прогулянки містом, похід на ринок — ніде цілком не заховатися від сонця. І навіть у похмуру погоду ультрафіолетові промені впливають на шкіру. Щоб захистити її від фотостаріння, спричиненого ними, і зменшити ризик розвитку раку шкіри, косметичні засоби з SPF-захистом потрібно використовувати постійно.

Що таке SPF?

Сонцезахисний крем — це косметичний засіб, який наноситься на шкіру й запобігає сонячним опікам. Виробники пропонують засоби у вигляді кремів, лосьйонів, гелів, спреїв, емульсій, мусів, тональних засобів із сонцезахистом тощо. Їхня ефективність визначається сонцезахисним фактором, який зазначають на етикетці: абревіатура SPF та число поряд.

Що ж таке SPF? Цей термін (sun protection factor) ввели у 1974 році. Означає він фактор захисту від випромінювання. Число поруч з абревіатурою вказує на те, яку дозу променів можна отримати без ризику опіків. Пропорція працює так: що вищий індекс SPF, то більше ультрафіолету блокується.

Тобто якщо на упаковці написано SPF 15, це означає, що дія засобу блокує 93% променів, 30 — 96,6%, 50 — 98%. Але стовідсоткової гарантії не дає жоден із засобів, навіть якщо поєднати кілька.

Які ще фактори впливають на опіки?

Окрім інтенсивності ультрафіолету є такі фактори:

Колір шкіри. За однакових умов люди зі світлою шкірою поглинають більше сонячної енергії, ніж ті, у кого шкіра смаглявого відтінку. Першим потрібні засоби з більшим числом SPF, водночас другі можуть обійтися меншими.

Кількість нанесеного сонцезахисного крему. Що більше засобу на шкірі, то менше УФ-променів поглинає шкіра.

Частота повторного застосування. Засоби протягом 2-3 годин стають неефективними, тому їх потрібно наносити повторно. Якщо в цей час людина плаває, то відновлювати захист потрібно ще частіше, адже вода може змити засіб.

Хто в групі ризику?

Уникати сонця й використовувати сонцезахисний крем повинні всі, але особливо ризикують люди, які:

  • мають багато родимок на тілі;
  • часто зазнавали сильних опіків у дитинстві;
  • отримали п’ять і більше опіків за останні 10 років.

Як обрати сонцезахисний засіб?

Щоб захистити себе, обирайте засоби широкого спектру дії, тобто ті, що захищають від UVA- та UVB-променів. Їхній надмірний вплив призводить до передчасного старіння, сонячних опіків та раку шкіри. Мінімальний захист улітку має бути SPF 30. Добре, якщо він водостійкий.

Засіб із високим рівнем захисту — 50 — варто брати у разі тривалого перебування на сонці або ж тим, хто має світлу шкіру, чутливу до опіків. Універсальним засобом, який підходить найбільшій кількості людей із різними типами шкіри, вважається той, що має позначку 30.

Обирайте непрозорі засоби — так зможете бачити ділянки, на які потрібно нанести крем. Також зверніть увагу на активні компоненти: якщо ви маєте чутливу шкіру або купуєте засіб для дітей, обирайте формули, що містять оксид цинку або діоксид титану. Купити сонцезахисний крем із доставкою додому можна в інтернет-магазині MAKEUP.

Як правильно засмагати дітям?

Немовлятам до шести місяців не можна наносити засоби з SPF. Також дітям до трьох років краще взагалі обмежити перебування на сонці та зосередитись на відпочинку в затінку. Також потурбуйтеся про одяг із довгими рукавами, штани, капелюх із широкими крисами й окуляри для малят.

Навіть якщо дитина перебуває в тіні, що дві години на шкіру малюка слід наносити сонцезахисний крем. Варто убезпечити всі відкриті ділянки шкіри. На повітрі сонцезахисний крем слід повторно застосовувати приблизно кожні дві години або ж так часто, як вказано в інструкції виробника.

Наскільки безпечні сонцезахисні креми?

Немає підтверджень, що засоби з SPF завдають шкоди людині. Однак деякі інгредієнти можуть становити загрозу довкіллю: коли людина купається в морі, засоби змиваються зі шкіри й проникають у водне середовище. Хімікати у складі деяких засобів можуть уплинути на морське життя рослин і тварин.

Наприклад, вони загрожують зеленим водоростям — пригнічують їхній ріст і фотосинтез. Є шкода і для коралів — якщо залишки засобу накопичуються у тканинах, то можуть спричинити відбілювання, пошкодити ДНК, деформувати молоді колонії організмів і навіть знищити їх. Також шкідливі інгредієнти впливають на плодючість і розмноження риб.

Якщо хочете обрати безпечний для природи сонцезахисний крем, відмовтеся від засобу, що містить такі речовини, як оксибензон, бензофенон-1, бензофенон-8, OD-PABA, 4-метилбензиліден-камфора, 3-бензиліден-камфора, нанодіоксид титану, нанооксид цинку, октоксиксат та октокрилен.

Як засмагати безпечно: час, місце, відчуття міри

Найкраще приймати сонячні ванни в період менш агресивного сонця, коли ризик згоріти мінімальний: з 8 до 11 вранці та з 16 до 19 ввечері. Але найбезпечніше — не засмагати й перебувати якомога довше в тіні. В обід краще знайти собі прихисток у затінку або під парасолькою.

Під час засмагання не можна спати і не рекомендується читати. Варто кожні 10-15 хвилин змінювати положення тіла й не засмагати довше ніж одну годину поспіль.

Партнерський матеріал опублікований на правах реклами