Захищений поштовий сервіс ProtonMail передав поліції дані про активіста. Через це компанію критикують

ProtonMail передав поліції Швейцарії дані про IP—адресу французького активіста, який користується сервісом компанії. Це викликало критику користувачів та активістів, які покладаються на ProtonMail як засіб захищеного зв’язку.

Про це пише TechCrunch.

Йдеться про групу лівих активістів, які окупували низку приміщень у центрі Парижа. Вони заявляють, що протестують проти спекуляції на нерухомості, дорогих ресторанів, сервісу оренди житла Airbnb і джентрифікації.

Про активістів на початку 2021 року почали писати й французькі загальнонаціональні медіа. Тоді в них загострився конфлікт із владою й поліцією Парижа через окупування приміщення ресторану, який став ціллю терактів листопада 2015 року.

1 вересня активісти заявили, що французька поліція через Європол направила запит до сервісу ProtonMail для розкриття особи, яка комунікувала від імені угруповання зі ЗМІ. На підтвердження своїх слів вони виклали уривок зі звіту поліції, згідно з яким сервіс надав IP-адресу одного з активістів.

У відповідь засновник і виконавчий директор ProtonMail Енді Єн пояснив: компанія зареєстрована у Швейцарії і повинна виконувати вимоги тамтешньої влади. У цьому випадку до ProtonMail звернулася швейцарська поліція — ймовірно, Європол виступив посередником між нею і поліцією Франції.

У коментарі TechCrunch Єн відмовився уточнювати подробиці розголошення справи «з міркувань приватності й закону». Видання уточнює, що політика ProtonMail передбачає сповіщення користувачів у разі, якщо про їхні дані запитує третя сторона. Але в низці випадків це сповіщення може бути відкладеним у часі (і цей випадок, схоже, якраз такий).

Згідно з публічною інформацією сервісу, у 2020 році ProtonMail отримав понад 3 500 запитів від правоохоронців Швейцарії. Для порівняння: у 2017 році їх було 13. Із них 195 надходили від установ за межами країни.

У треді на Reddit ProtonMail пише, що дуже стурбований справою щодо лівого французького активіста, і називає дії обвинувачення у справі «вкрай агресивними». «На жаль, протягом останніх років подібні дії лише зростають у світі (приміром, у Франції, де непропорційно застосовують антитерористичне законодавство», — стверджує сервіс.