Законопроєкт Бужанського звузить сферу застосування української мови в освітньому процесі — мовний омбудсмен

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликає народних депутатів зняти з розгляду проєкт закону №2362 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державою мовою в закладах освіти», внесений парламентарем Максимом Бужанським.

Про це мовний омбудсмен написав на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, цей законопроєкт передбачає істотні зміни до освітнього та мовного законодавства, спрямовані на звуження сфери застосування української мови в освітньому процесі.

«Законопроєкт пропонує зірвати перехід на українську мову навчання вже з 1 вересня 2020 року учнів 5-11 класів, які досі навчалися російською мовою, відклавши цей перехід до 2023 року. Міністерство освіти і науки впродовж трьох років провело всю необхідну роботу з підготовки вчителів, підручників, методичних матеріалів для того, щоб наші діти з 1 вересня могли здобувати якісну освіту українською мовою», — запевняє Кремінь.

За його словами, ухвалення цього закону позбавить школярів можливості здобувати освіту українською мовою та «поставить їх у гірші умови в реалізації індивідуальної освітньої чи професійної траєкторії».

Омбудсмен додає, що цей проєкт дозволяє і після 2023 року викладати 40-60% предметів російською мовою у 5-11 класах з навчанням мовою меншин (згідно з чинним законодавством — 20%).

«Твердження, що цей законопроєкт спрямований на захист порушених конституційних прав російської чи інших національних меншин, не відповідають дійсності», — наголошує Кремінь, зазначивши, що закон України «Про освіту» Конституційний Суд визнав конституційними.

Як повідомляв народний депутат від «Європейської Солідарності» Володимир В’ятрович, Верховна Рада 16 липня розгляне законопроєкт від «Слуги народу» Максима Бужанського щодо навчання державою мовою.

Нагадаємо, Кабінет міністрів 8 липня призначив Тараса Креміня на посаду уповноваженого із захисту державної мови.