Закупівля курток для ЗСУ: Резніков не знає, чому в документах турецького постачальника нижчі ціни

Міністру оборони України Олексію Резнікову невідомо, чому під час закупівлі 180 тисяч зимових курток для ЗСУ фактична вартість виявилась вищою за ту, що вказана у документах турецького постачальника.

Про це він розповів у коментарі «Бабелю».

Резніков заявив, що ціна постачання «абсолютно адекватна ринку і тодішній ситуації» — дефіциту одягу на ринку та необхідності терміново одягнути якомога більше військовослужбовців.

За його словами, кожна куртка коштувала 86 доларів, водночас міністр не знає, чому в турецьких документах значиться ціна 29 доларів за зимову куртку. Він припустив, що може йтися про ухилення від сплати податків у Туреччині, й додав, що це «не клопіт України».

Резніков запевнив, що Громадська антикорупційна рада при Міністерстві оборони вже займається цією ситуацію, а журналісти отримають усі відомості про цю закупівлю.

Також очільник оборонного відомства сказав, що народна депутатка Анастасія Радіна і журналіст Михайло Ткач не прийняли його виклику. На думку Резнікова, це означає, що їхні звинувачення в заміні зимових курток на літні були неправдою.

«Без звинувачення в підміні зимових курток на літні в “розслідуванні” не залишається нічого. За це звинувачення ніхто не готовий нести відповідальність. Нехай так. Прошу всіх журналістів, які розповсюдили інформацію про закупівлю літніх курток замість зимових, прибрати неперевірені матеріали, опублікувати офіційну позицію Міноборони щодо цієї закупівлі й дочекатися розбору ситуації», — наголосив міністр.

Що передувало?

25 серпня «Українська правда» опублікувала розслідування. Там стверджується, що одним із власників турецької компанії, яка отримала 30 мільйонів доларів від Міноборони на закупівлі зимової форми для Збройних сил України, був племінник народного депутата від фракції «Слуга Народу».

Після цього народна депутатка Анастасія Радіна заявила, що готує звернення до Національного антикорупційного бюро України. Вона наголосила, що «обіцянка міністра Резнікова щодо запуску незалежної агенції тилових закупівель так і не була виконана».

Зі свого боку Резніков сказав, що готовий побитися об заклад із журналістом і парламентаркою. У разі програшу він обіцяє подати у відставку. А якщо ж виявиться, що були поставлені 180 тисяч зимових курток, а не літніх, то Резніков пропонує Радіній скласти мандат, а Ткачу — піти з журналістики на три роки.

Міністр оборони пообіцяв надати всі документи, докази, факти й матеріали, які стосуються справи, «щоб переможець спору був очевидний для всього українського суспільства».

Більше про розслідування

Восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Але дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали, йшлося в розслідуванні ZN.UA.

Журналісти стверджували, що отримали в розпорядження пакет супровідних документів на одну з партій товару від турецької фірми Vector avia hava araçlari, з якою Міноборони уклало угоду.

4900 курток (і штанів), які в одному документі вказуються загальною вартістю 142 тисячі доларів, згодом зазначаються з ціною 421 тисяча доларів. Ціна за «камуфляжні» куртки з 29 доларів за штуку зросла до 86 доларів за «зимові повітрозахисні» куртки.

Видання заявляє, що турецький Vector avia hava araçlari належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя. У судовому реєстрі є дані про кримінальну справу щодо цього одягу.

Так, в ухвалі Голосіївського райсуду зазначається, що директор турецької фірми поставив вітровологозахисні зимові куртки та штани, які не відповідали ні технічним умовам, ні технічному опису до договору. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз дійшов висновку, що їх не можна використовувати за цільовим призначенням.

За даними видання, яке посилається на «офіцерів із митного фронту України», ця фірма лише в жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисячі штанів на 13 мільйонів доларів.