Прорив у наручниках: що зірвало затримання Саакашвілі
Луценко дав Саакашвілі добу для того, щоб той добровільно прийшов до слідчого. Інакше ж, пообіцяв генпрокурор, правоохоронці зроблять “усе можливе”, аби Саакашвілі постав перед слідчим і судом.
Пригоди Міхеіла Саакашвілі в Україні тривають. 5 грудня співробітники СБУ та ГПУ затримали колишнього президента Грузії на даху будинку по вулиці Костьольній у Києві, в якому він мешкає. Утім, доставити в СІЗО не змогли — його соратники спочатку заблокували автівки силовиків, а відтак буквально вирвали політика в них із рук.
Саакашвілі звинувачують у співпраці зі злочинною організацією. Генеральний прокурор Юрій Луценко спочатку на брифінгу, а потім і в сесійній залі парламенту продемонстрував аудіо та відео, які, на його думку, доводять, що Саакашвілі отримав принаймні 300 тисяч доларів для фінансування акцій протесту від Сергія Курченка — скандального бізнесмена часів Віктора Януковича, який в Україні оголошений у розшук і наразі переховується в Росії.
Луценко дав Саакашвілі добу для того, щоб той добровільно прийшов до слідчого. Інакше ж, пообіцяв генпрокурор, правоохоронці зроблять «усе можливе», аби Саакашвілі постав перед слідчим і судом. Водночас Саакашвілі був буквально за сто метрів від генпрокурора — виступав на мітингу в наметовому містечку перед Верховною Радою. Звинувачення Луценка він відкидає:
«Мені плювати, що там казав Луценко. Вони брехливі тварюки», — відповів Саакашвілі Громадському. Наразі політик залишається в наметовому містечку, де ще два місяці тому розбив намет.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Один на площі»: як зруйнувався «Карфаген» нової опозиції
В операції із затримання Саакашвілі задіяли практично всіх силовиків, окрім НАБУ та САП, однак через недовіру одне до одного та незлагодженість дій вони так і не змогли довести її до кінця. Про те, чому так сталося та що далі робитиме Саакашвілі — у матеріалі Громадського.
Затримання на даху
За словами Юрія Луценко, справою проти політика займалося СБУ. Завдяки прослуховуванню телефону політика та його соратників, контррозвідники зробили запис розмови Саакашвілі з людиною, яку вони ідентифікували як Сергія Курченка. Крім того вони «завербували» посередника, який мав передати гроші від Курченка соратникові Саакашвілі Северіону Дангадзе — керівнику Київського обласного осередку партії «Рух нових сил». Генпрокурор стверджує: «гроші Курченка» посередник передавав Дангадзе 10 та 19 листопада цього року. Луценко оприлюднив відеозапис зустрічей, утім, їхню достовірність ще належить довести в суді.
У ніч на понеділок 4 грудня співробітники СБУ затримали Дангадзе в Буковелі. Після чого, за словами Луценка, керівники СБУ та ГПУ провели нараду й вирішили, що мають достатньо доказів проти Саакашвілі для його затримання. Для цього створили спеціальну слідчу групу. До її складу ввійшли співробітники одразу декількох департаментів та управлінь центрального та київського главків СБУ України, а також прокурори ГПУ.
Джерела Громадського в кількох силових органах стверджують: працівників МВС про операцію не попереджали заздалегідь. Один зі співрозмовників Громадського, залучений до операції, стверджує, що працівники СБУ та прокурори боялися, що інформація «витече» назовні, тож вирішили не ділитися нею з підрозділами МВС. За його словами, планування операції завершилося після опівночі у вівторок, 5 грудня. Уже близько 5 години ранку слідчі СБУ та ГПУ в супроводі бійців спецпідрозділу СБУ «Альфа» виїхали до будинку №7 по вулиці Костьольній.
О 7 ранку вони спробували потрапити до квартири політика на останньому поверсі. На місці з’ясували, що двері квартири «вмуровані» в стіни й вибити їх не так просто, а відчиняти Cаакашвілі відмовлявся. Зрештою за півгодини «альфівці» все ж змогли висадити двері. Та Саакашвілі в помешканні не було. Через вікно мансарди він видерся на дах й звідти кричав, щоб мешканці сусідніх квартир викликали поліцію.
Міхеіл Саакашвілі видерся на дах будинку через вікно мансарди, звідки закликав сусідів телефонувати в поліцію, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: УНІАН
«Ми не могли зрозуміти, де він подівся. Аж раптом хлопці з групи підтримки, що залишилися на подвір’ї, побачили на даху чоловіка. Спочатку подумали, що це співробітник ЖЕКу й почали кричати, щоб той негайно спускався, бо тут проходить спецоперація. У відповідь почули голос із грузинським акцентом, який порадив їм самим забиратися геть. Тоді вже зрозуміли, що це Саакашвілі», — розповів Громадському один з учасників операції і додав: у районі біля будинку політика силовики завбачливо заглушили зв’язок, тож бійцям з групи підтримки довелося чимдуж бігти сходами нагору, щоб повідомити про це решту групи.
Поки «альфівці» слідкували за Саакашвілі, з’ясувалося, що слідчі не мають постанови суду на затримання політика — про це заявив його адвокат Маркіян Галабала. Час спливав.
Звільнення на Трьохсвятительській
Саакашвілі з даху гукав до журналістів і перехожих, що зібралися під будинком:
«Мене хочуть затримати за сфабрикованими звинуваченнями! Я закликаю народ вийти на вулиці й завадити Порошенку викрасти мене за наказом Путіна!».
Тим часом соратник політика Давід Сакварелідзе закликав у Facebook усіх небайдужих їхати на Костьольну. Зрештою, за годину після того, як правоохоронці потрапили до квартири політика, «альфівці» нарешті піднялися на дах, зняли звідти політика й почали зачитувати йому підозру.
Під під’їздом зібралося близько сотні прихильників Саакашвілі. На місці перебували вже й різні підрозділи МВС та Нацгвардії — керівництво МВС підтвердило Громадському, що дізналося про операцію лише зранку.
Після того, як на місце приїхали спецпризначенці Нацполіції, «альфівці» вивели Саакашвілі з будинку та, відбиваючись від його прихильників, посадили до службового автомобіля.
Відбиваючись від прихильників Саакашвілі, «альфівці» вивели затриманого з будинку й посадили до службового автомобіля, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/STEPAN FRANKO
Його планували відвести до СІЗО СБУ на Аскольдовому провулку. Та зробити їм це так і не вдалося. Прихильники екс-президента Грузії перегородили шлях автівкам силовиків, поліцейські намагалися відтіснити їх. Зчинилася тиснява, яка тривала майже три години. Як протестувальники так і силовики застосовували сльзогінний газ.
Поліція застосувала проти мітингувальників сльзогінний газ, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/STEPAN FRANKOГаз у відповідь з натовпу мітингувальників, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН
Активісти блокували виїзд, спускали шини машинам силовиків і навіть взялися зводити барикади, розібравши невеличкий шмат бруківки на дорозі. Силовики натомість вирішили діяти рішучіше: отримавши підкріплення, спецпризначенці поліції відтіснили по одному майже всіх соратників Саакашвілі від мікроавтобусу, де він перебував з бійцями «Альфи».
Прихильники лідера «Руху правих сил» заблокували рух на вулиці Трьохсвятительській та проїзд автомобіля, в якому силовики намагалися вивезти Саакашвілі до СІЗО, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: Ані Брессонова/УНІАНСпецпризначенцям поліції вдалося на якийсь час відтіснити по одному майже всіх соратників Саакашвілі від мікроавтобусу, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: EPA-EFE/STEPAN FRANKO
Автівку буквально руками зрушили з місця вулицею вгору. Та в якусь мить біля дверей бусу знову з’явилася група підтримки екс-президента Грузії. Двері відкрили силою і звідти, ніким не стримуваний, Саакашвілі виліз назовні.
На одній руці політика висіли наручники, очевидно, кимось перед цим розстібнуті. Пізніше, виступаючи на сцені біля Верховної Ради, він продемонстрував ці наручники й пообіцяв зберегти їх для Порошенка й Луценка.
Силою прихильники Міхеіла відкрили двері буса й витягли свого лідера з авта, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: Ані Брессонова/УНІАН; Володимир Гонтар/УНІАН
Бенефіс Луценка
Поки підлеглі затримували Саакашвілі, генеральний прокурор Юрій Луценко зранку прийшов до Верховної Ради, де на екстрене засідання зібралася президентська фракція БПП. За словами депутатів, Луценко пояснив, що в ніч із суботи на неділю правоохоронці затримали двох кур’єрів, що мали передати соратникові Саакашвілі 1,5 мільйони доларів від Сергія Курченка.
За декілька годин цю ж інформацію Луценко озвучив публічно на брифінгу в ГПУ.
«Установлено, що особа наближена до Саакашвілі, а саме громадянин України Северіон Дангадзе, за узгодженням із самим Саакашвілі, звернувся через довірену особу до Курченка, що переховується від правоохоронців у Москві, з пропозицією фінансування діяльності Саакашвілі в обмін на інтереси членів злочинного угрупування», — сказав Луценко. Він додав, що правоохоронці зафіксували факт отримання оточенням Саакашвілі з російського боку «близько півмільйона доларів».
«Приблизно половину суми вручили Северіону Дангадзе під контролем українських спецслужб. З переписуванням номерів купюр і фіксацією самої передачі», — повідомив генпрокурор.
Трохи згодом він приїхав до парламенту й виступив перед депутатами. Він похвалив правоохоронців, які зранку затримали Саакашвілі, після чого вибачився за неефективність їхніх дій.
Виступ генпрокурора Юрія Луценка у Верховній Раді стосовно причини затримання колишнього одеського губернатора Міхеіла Саакашвілі, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: Олександр Космач/УНІАН
«Цілком усвідомлюю, що демократія не може бути захищена слабкими силовими структурами. Так, це правда, 5 працівників СБУ сьогодні думали, як не піти на поводі в тих, хто хоче пролити кров. Менше з тим, на жаль, сьогодні правоохоронна система України показала слабкість. Я думаю, що це неприпустимо, бо будь-яка держава — це обов’язкові права і обов’язкова відповідальність».
Відтак Луценко закликав Саакашвілі завтра о 9-й годині ранку прийти до слідчого СБУ.
Ніч у Маріїнському
Після звільнення з бусу «альфівців», Саакашвілі в оточенні прихильників попрямував до наметового табору біля Верховної Ради. Наразі він залишається там. Політик запевняє — із Сергієм Курченком він не знайомий, а відео, оприлюднене Луценком, підроблене.
«Вони злякалися маршу на минулому тижні. Раніше Порошенко присилав до мене Грановського, який прямо погрожував: якщо не заберуся з країни, якщо не припиню говорити про корупцію, особливо у військовій сфері, вони створять компромат і все викинуть по лінії СБУ», — стверджує екс-президент Грузії.
В оточенні натовпу Саакашвілі попрямував до наметового табору біля Верховної Ради, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: Олександра Чернова/ГромадськеМітинг прихильників Саакашвілі біля стін парламенту, Київ, 5 грудня 2017 року Фото: Олександра Чернова/Громадське
Він пообіцяв залишатися під Радою та закликав людей долучатися до акції:
«Ми залишатимемося й вимагатимемо від парламенту розібратися з брехливими правоохоронцями й почати процедуру імпічменту за крадіжки Порошенка».
Тим часом ГПУ оголосила політика в державний розшук, тож тепер правоохоронці можуть затримати його будь-якої миті.