Зброя йде: які нові зразки техніки Україна отримала за останні місяці

Ще до початку повномасштабного вторгнення західні партнери почали надавати Україні озброєння. Якщо раніше наші воїни розраховували лише на переносні протитанкові чи зенітно-ракетні комплекси, то зараз Збройні сили мають передову ствольну та реактивну артилерію.

hromadske зібрало інформацію про нові види зброї, які Україна отримала за останні місяці або ж може отримати найближчим часом.

Захисники неба

Ракетні атаки росії на енергетичну інфраструктуру України прискорили постачання сучасних систем протиповітряної оборони від міжнародних партнерів. На озброєнні ЗСУ з’явилося близько десяти західних комплексів різних найменувань. Чи достатньо цього, ми запитали в генерал-лейтенанта запасу Ігоря Романенка. Він раніше служив у військах протиповітряної оборони.

«Отриманої допомоги не вистачить, навіть щоб прикрити самий лише Київ. Коли я був командиром бригади, ще в радянські часи, то навколо столиці було 14 зенітно-ракетних Один дивізіон — це 3-4 батареї ППОдивізіонів. Якщо говорити про гучні постачання — NASAMS і IRIS-T — це комплекси з відносно невеликою дальністю дії. Хай скільки нам їх надали, повністю прикрити небо ними не вийде». 

Однак Романенко наголошує, що західні комплекси ППО можна застосовувати, щоб точково прикривати критичні об’єкти. Крім того, вони мають перевагу над радянськими системами, які використовує Україна.

«Усі західні зенітно-ракетні комплекси об’єднуються одне з одним в єдину систему та обмінюються інформацією, на відміну від радянських. Якщо ціль у зоні ураження батареї NASAMS, але командир не бачить ціль на радарі, то він може отримати інформацію з радара IRIS-T».

Якщо розглянути отримані комплекси окремо, IRIS-T німецького виробництва є найсучаснішим. У жовтні українська армія першою у світі одержала на озброєння цю техніку. Зенітно-ракетний комплексЗРК збиває 9 із 10 ворожих ракет. Україні пообіцяли 4 таких комплекси, хоча запит був на 10.

Німецький ЗРК укомплектований ракетами IRIS-TDiehl Defence

Німецький ЗРК призначений для знищення крилатих та балістичних ракет, літаків, гелікоптерів і Безпілотні літальні апаратиБпЛА. Дальність дії ракет IRIS-T — до 40 кілометрів, висота — до 20. Одна з головних особливостей цього ЗРК — високоманеврена ракета, яка вміє відрізняти ціль на тлі теплових пасток.

На початку листопада Україна отримала від США два комплекси малої та середньої дальності NASAMS. Укомплектовані ракетами AIM-120 AMRAAM, ці ЗРК можуть збивати цілі на відстані до 25 кілометрів, висота ураження становить 15 кілометрів.

Норвезько-американський ЗРК NASAMS Kongsberg Defence & Aerospace

Де саме розмістили отримані засоби протиповітряної оборони, невідомо. Після масованого ракетного удару 23 листопада місцеві на Київщині знайшли уламки ракети AIM-120, що може свідчити про те, що комплекси NASAMS ефективно захищають регіон навколо столиці.

Батарея NASAMS складається з радіолокаційної станції, командного пункту та двох або більше пускових установок, які мають по шість контейнерів для ракет. Водночас система має модульну будову, тож кількість установок можна збільшувати.

Вашингтон уклав контракт на виробництво ще 6 комплексів NASAMS для ЗСУ. Вартість контракту — понад 1,2 млрд доларів. Роботи завершаться орієнтовно 2025 року. Аби швидше посилити українську ППО, США і союзники по НАТО паралельно шукають можливості передати Україні такі самі системи з Близького Сходу.

Кілька років чекати Україна не може, тому потрібно розраховувати на інші комплекси — можливо, старіші. Наприклад, HAWK американського виробництва. Від Іспанії Україна отримала шість таких систем.

На бойове чергування в Україні заступить американський ЗРК Hawk U.S. Army Photo

Максимальна дальність ураження модернізованих HAWK сягає 40 кілометрів, висота — до 18 кілометрів. Кілька десятиліть американці використовували цей комплекс як основу своєї наземної протиповітряної оборони. Їхня основна перевага в кількості — з конвеєра зійшло близько 40 тисяч таких ракет. Останні зразки було знято з озброєння 2002 року.

«Це такий собі дідусь. Їх використовують із 1960-х років. У нас закінчуються ракети до С-300 та “Буків”. Тож HAWK може наситити нашу систему ППО», — розповідає генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко.

Також Україна отримала від Франції дві батареї ЗРК Crotale, які працюють на малих висотах. Дальність ураження — до 10 кілометрів, висота — до 5 кілометрів.

Цей комплекс можна використовувати у прифронтовій зоні для знищення літаків та гелікоптерів противника, які літають на низьких висотах. Crotale може перехоплювати крилаті ракети або дрони в тилу для прикриття критичної інфраструктури.

«російські літаки мають ракети, що запускаються з відстані 50 кілометрів до цілі. Тобто ворожий літак не буде входити навіть до зони роботи засобів ППО, які ми отримали. Нам потрібні системи більшої дальності, які зможуть працювати на відстані близько 100 кілометрів, — Patriot останньої модифікації або SAMP-T. Вони зможуть ще й збивати балістичні ракети, наприклад “Іскандери”. Комплекси, які зараз постачаються в Україну, навряд чи зможуть з ними щось зробити. Адже балістичні ракети падають з високою швидкістю, близько 5 махів», — пояснює Романенко.

Сполучені Штати на найвищому рівні обговорюють можливість передання Україні систем Patriot. На це вже відреагувало російське посольство у Вашингтоні. «Дипломати» заявили, що надання високотехнологічних комплексів ППО Києву буде «провокаційним кроком» адміністрації США, який може призвести до «непередбачуваних наслідків».

Крім того, Париж та Рим уже погодилися надати Києву системи SAMP-T Mamba. У французькій газеті Challenges підкреслили, що на передаванні цієї техніки наполягав президент Зеленський.

«Довгі руки» ракетно-реактивних військ

За повідомленням сайту Oryx, українські ракетно-реактивні сили ​​тепер мають «турецькі HIMARS» — Реактивна система залпового вогнюРСЗВ, що використовують ракети TRLG-230. Офіційно про ці постачання ніхто не повідомляв, тому можна говорити про «таємну» допомогу від Туреччини.

TRLG-230 влучають у цілі з відстані 70 кілометрів. Вони підтримують функцію лазерного наведення, тому можуть працювати в поєднанні з безпілотниками Bayraktar. Їх можна запускати з системи артилерійського озброєння Roketsan MCL та платформ із суміжним інтерфейсом. Їхня точна кількість невідома. І невідомо, на яких установках їх використовують у ЗСУ.

Парк реактивної артилерії ЗСУ поповнили також дві французькі системи. Вони, як і німецькі MARS, — європейська модернізація американської Реактивна система залпового вогнюM270 MLRS. Вагомих відмінностей між ними немає. Обидві славляться «хірургічною» точністю.

Німецьких MARS Україна отримала 5 одиниць. І ЗСУ нещодавно показали, як їх використовують.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

«РСЗВ працюють по складах, командних пунктах (ворога — ред.). Ми задоволені роботою, оскільки техніка дуже проста в експлуатації і навчити особовий склад користуватися нею дуже легко»,розповідає член екіпажу РСЗВ MARS.

Від HIMARS гусеничні системи M270 та їхні модифікації MARS чи LRU відрізняються тим, що мають гусеничну платформу і вдвічі більший пакет боєприпасів. Споряджені ракетами GMLRS, вони можуть вражати цілі за 70 кілометрів.

Якраз на такій відстані від лінії фронту розташований окупований Мелітополь. Туди по базі росіян 10 грудня поцілили Збройні сили. Ліквідували, за інформацією міського голови Федорова, щонайменше 200 окупантів. росіяни стверджують, що удару завдали ракетами HIMARS.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

За час війни до України прибуло близько 30 одиниць HIMARS. Та з огляду на те, що США мають понад 500 HIMARS і більш як 1000 Американська реактивна система залпового вогнюM270, — ЗСУ не отримали цієї техніки в достатній кількості, поділився своїми думками з hromadske підполковник запасу Армії оборони Ізраїлю Ар'є Зайден: «Штати побоюються ескалації конфлікту. у росії є ядерна зброя. Тому потрібно балансувати, аби не склалася така ситуація, коли москва буде готова її застосувати».

Сполучені Штати також досі не надали балістичні ракети ATACMS для цих систем, якими можна вражати цілі на відстані до 300 кілометрів.

Однак є альтернатива для платформ типу HIMARS. Наприкінці минулого місяця компанія Boeing заявила, що готова налагодити виробництво та відправлення до України Малогабаритні високоточні боєприпаси. Фактично — крилаті бомбибомб GLSDB, які можуть нищити противника на відстані 140 кілометрів.

Принцип роботи GLSDB відрізняється від звичайних ракет. Спочатку снаряд злітає в небо, потім на певній висоті двигун із паливним баком від’єднується, а сама бомба випускає крила й на величезній швидкості летить до цілі. До того ж GLSDB коштує в кілька разів дешевше за стандартні боєприпаси для HIMARS.

Якщо Україна отримає такі боєприпаси, Збройні сили зможуть нищити ворожі командні пункти, вузли зв’язку та склади, розташовані далеко в тилу противника.

Нині Пентагон розглядає пропозицію компанії Boeing.

Також очікується поповнення арсеналу ствольної артилерії. Німеччина планує передати 18 самохідних артилерійських установок RCH-155. Вони мають таку саму башту, як PzH 2000, проте повністю автоматизовану, тому в її екіпажі — двоє людей. Дальність стрільби звичайними снарядами сягає 40 кілометрів, активно-реактивними — 54 кілометрів.

«Ці САУ дуже ефективні в контрбатарейній боротьбі, адже можуть стріляти на ходу. Це абсолютно нова концепція ведення вогню. Виявити їх дуже важко через мобільність, тож вони можуть стати новим головним болем для росіян», — розповідає полковник запасу Сергій Грабський.

Танкове оновлення

Українське військо також поповнять танки західних партнерів. Зараз чеська компанія Excalibur Army відновлює та модернізує близько 90 танків Т-72, які були виготовлені у ХХ столітті Польщею та колишньою Чехословаччиною.

«Це дуже серйозне оновлення. Вони встановлюють тепловізійний приціл з однією з найкращих у світі матриць. Якщо з радянським прицілом уночі танкісти могли виявляти противника на відстані 500-600 метрів, то за допомогою тепловізійного прицілу можна помітити ворога на відстані 2,5-3 кілометри, а з відстані 1,5 кілометра — впевнено вражати ціль. Тобто танкісти починають бачити противника вночі, так само як і в денну пору», — розповідає фахівець із бронетехніки, підполковник запасу Микола Саламаха.

Він також зазначає, що компанія встановлює на танки контактно-динамічний захист, який зменшує пробивну здатність кумулятивних снарядів щонайменше на 50%.

Німецький основний бойовий танк Leopard 2 під час демонстраційного заходу, проведеного для ЗМІ німецьким Бундесвером у Мюнстері поблизу Ганновера, НімеччинаMichael Sohn / AP Photo

Водночас Берлін так і не наважився постачати в Україну танки Leopard 2, попри прохання Вашингтона. Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що ця «обережна політика» діятиме і наступного, 2023 року.

«Ми запобігаємо прямій конфронтації між НАТО і росією»,— сказав канцлер.

Натомість від німців Україна отримає іншу, досить цікаву гусеничну систему, хоч і в невеликій кількості. Йдеться про наземні безпілотники TheMIS. Їх виробляє естонська компанія, а Німеччина профінансувала постачання в Україну.

Наземний безпілотник TheMIS Milrem Robotics

Цією платформою управляє оператор із переносного пульта. За допомогою таких безпілотників можна евакуйовувати поранених або ж доправляти боєприпаси до важкодоступних місць.

Перші 7 із 14 транспортерів Україна отримає до кінця цього року. Друга половина очікується в середині наступного.