Здатні знищити Кримський міст. Що відомо про німецькі ракети Taurus, які так прагне отримати Україна
Німеччина — європейський лідер за кількістю військової допомоги для України. Зокрема, країна вже відправила десятки танків Leopard, зенітних установок Gepard і засобів протиповітряної оборони IRIS-T.
Однак німецьке політичне керівництво досі виступає проти надання Україні далекобійних ракет Taurus — тверде «ні» сказав сам канцлер Олаф Шольц.
Публічні дискусії щодо «таурусів» тривають вже понад пів року, протягом яких німецькі посадовці щораз суворіше реагують на ідею передати ці ракети Україні. Градус напруги в цих дискусіях підвищився після нещодавнього скандалу внаслідок витоку секретної розмови офіцерів Назва Збройних сил Німеччини.Бундесверу, у якій ті обговорювали потенційні удари «таурусами» по Керченському мосту в Криму.
То чому зволікає Німеччина і чи справді Taurus могли б стати довгоочікуваним З англійської game-changer — новий елемент, що змінює хід подій.гейм-чейнджером російсько-української війни — дізнайтеся в матеріалі hromadske.
Історія, що триває місяцями
Надання Україні німецьких ракет почали обговорювати, щойно свою далекобійну зброю нам почали передавати інші союзники. Коли торік улітку британські Storm Shadow, французькі SCALP для літаків, а згодом й американські ATACMS для наземних систем з’явились в Україні, того самого очікували й від Німеччини.
Адже у країни на озброєнні є Taurus — Тобто такі, що не сягають швидкості звуку в 1 Мах (1235 км/год). У Taurus швидкість сягає 0.95 Маха (1173 км/год).дозвукові крилаті ракети, здатні уражати цілі на дальності до 500 км. Їх Німеччина у 2000-х роках замовила для своїх повітряних сил. Станом на зараз із 600 закуплених тоді ракет Бундесвер має у стані боєготовності лише 150.
Німецький міністр оборони Борис Пісторіус казав, що Taurus мають дальність дії більшу, ніж будь-яка інша зброя, яку донині надавали Україні, і є «дуже складним промисловим продуктом».
На початку 2024-го в німецькому парламенті вперше голосували за надання Україні ракет Taurus. Тоді законопроєкт про це подала опозиція із порушенням процедури, тож за нього не проголосували навіть ті законодавці, які виступали за постачання ракет.
Удруге законопроєкт про Taurus винесли на голосування вже наприкінці лютого — і тоді парламент його схвалив. Щоправда, з однією умовністю: в тексті коаліційної резолюції йшлося не суто про «тауруси», а про «необхідні далекобійні системи озброєння та боєприпаси» для ударів по стратегічних об'єктах у далекому тилу росіян.
За словами голови делегації Верховної Ради в Парламентській асамблеї НАТО Єгора Чернєва, формулювання про «зброю далекої дії» в тексті законопроєкту — це «езопова політична мова», а під цією зброєю мають на увазі саме крилаті ракети Taurus.
А втім, у парламенті Німеччини стверджували інше. Заступниця лідера фракції Соціал-демократичної партії Габріела Генріх заявила, що формулювання резолюції не обов'язково означає Taurus: «Це питання інтерпретації [...] Факт такий: наразі ми не провели червону лінію».
Так чи інакше, але резолюція Федеральні збори — нижня палата двопалатного парламенту Німеччини.Бундестагу не має вирішального значення, адже останнє слово в питанні передачі ракет — за канцлером Олафом Шольцом.
А що каже Шольц?
Спершу німецький канцлер запевняв, що не відкидає постачання Україні ракет Taurus, але наголосив, що не хоче поспішати в цьому питанні. За його словами, Німеччина вивчає технічне обмеження цих крилатих ракет — ця заява прозвучала на тлі занепокоєнь Берліна щодо того, що Україна може використати їх для атак на цілі всередині росії, про що писав Bild.
Пізніше очільниця комітету Бундестагу з питань оборони Марі-Агнес Штрак-Циммерман звинуватила Шольца в тому, що він начебто єдиний у коаліції, хто блокує постачання Україні Taurus.
Після схвалення резолюції німецького парламенту позиція Шольца стала ще більш різкою: він сказав, що «дуже роздратований» дискусією про Taurus. На його думку, зараз Україна потребує боєприпасів, але не обов’язково саме цих далекобійних ракет. Крім того, канцлера непокоїть можливість втягнення Німеччини у війну з росією у разі, якщо вона таки передасть Україні свою далекобійну зброю.
Також Шольц навів ще один аргумент: мовляв, Німеччина не зможе контролювати, яких цілей досягатимуть за допомогою ракет Taurus, і «те, що роблять британці та французи з погляду контролю [...], не може бути зроблено в Німеччині».
Те, що мав на увазі німецький канцлер, очевидно, прояснив пізніший витік секретної розмови офіцерів Бундесверу, яку опублікувала російська пропагандистка Маргарита Симоньян. Запис розмови вдалось отримати, бо один з учасників під’єднався до онлайн-зустрічі на платформі WebEx з незахищеної мережі. Німецький генерал Інго Герхарц, який був серед тих, хто брав участь в онлайн-розмові, розповідав, як Велика Британія співпрацює з Україною щодо розгортання ракет Storm Shadow.
За його словами, коли йдеться про удари з використанням далекобійних ракет, британські військові планують їх віддалено, а також мають «кількох людей на місцях». Тож у «злитому» записі розмови учасники погодились, що найближчим часом використання Taurus в Україні також було б можливим лише за участі німецьких солдатів.
Крім того, німецькі військові обговорювали, що за допомогою «таурусів» можливо повністю знищити Керченський міст, який з’єднує росію з анексованим Кримом. Для цього, за їхніми оцінками, може знадобитися від 10 до 20 ракет.
Оприлюднення цієї розмови саме в розпал дискусії про надання Taurus Україні мало значення для росіян, — вважає голова комітету Бундестагу з питань оборони Марі-Аґнес Штрак-Циммерманн. Депутатка зауважила, що в такий спосіб росія хоче за всяку ціну перешкодити постачанню німецьких ракет в Україну.
«Після того, як канцлер знову виключив надання крилатих ракет, [...] росіяни, очевидно, хочуть утримати його від відкриття “зеленого світла” для України. Бо росія боїться Taurus, адже вони насправді ефективні», — сказала вона.
Що кажуть на це в Україні?
Ще на початку року в інтерв’ю Economist президент Володимир Зеленський прямо заявив, що німецькі Taurus Україна зможе використати, щоб зруйнувати Керченський міст та ізолювати Кримський півострів від росії. «росія має знати, що для нас це військовий об’єкт», — сказав він тоді.
Пізніше він назвав Taurus «дуже важливою» для України зброєю і додав, що порядок ухвалення рішення щодо будь-яких видів зброї завжди починається від США.
«Я не про те, що канцлер Німеччини залежить від президента США. А про те, що порядок дій щодо рішення про ті чи інші види зброї завжди був такий», — зазначив Зеленський.
На занепокоєння Берліна щодо того, що Україна битиме німецькими ракетами по росії, відповів міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Він сказав, що Taurus використовуватимуть лише в межах міжнародного визнаних кордонів України, «щоб звільнити те, що по праву належить нам». За його словами, жодне попереднє рішення Німеччини постачати Україні новий тип зброї не призвело до ескалації, а, навпаки, врятувало багато українських життів. Те саме, мовляв, буде й у випадку з «таурусами».
Чи змінять ці ракети правила гри у війні з росією?
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат визнавав, що Taurus підсилили б можливості Сил оборони, бо мають «потужні» тактико-технічні характеристики.
Водночас міністр оборони Німеччини стверджував, що кардинально ситуацію на фронті вони б не змінили. За його словами, вирішального значення для результату війни Taurus не мали б, однак вони могли б допомогти в «тому чи іншому місці».