Зеленський доручив СБУ перевірити інформацію про контрабанду вакцини проти COVID-19 в Україну
Президент Володимир Зеленський відреагував на інформацію, яка 5 січня з’явилася у ЗМІ, про ймовірний початок підпільної вакцинації від коронавірусу в Україні контрабандною вакциною. Він доручив правоохоронцям перевірити це.
Про таке глава держави повідомив у Telegram.
Доручення він дав зокрема Службі безпеки України.
Він наголосив, що в України є чіткий план вакцинації, спочатку щеплення мають отримати «люди з груп ризику й ті, хто на передовій у боротьбі з COVID-19».
«Якщо хтось справді додумався таємно та з порушенням закону ввезти вакцину для продажу, реакція має бути максимально жорсткою… За контрабанду й контрафакт має бути покарання», — написав Зеленський.
Про що йдеться?
5 січня бізнесмен і голова редакційної ради видання «Обозреватель» Михайло Бродський у своїй колонці заявив, що в Україну начебто нелегально завезли вакцину проти COVID-19 від Pfizer, а також те, що деякі українські політики вже навіть вакцинувалися.
За його словами, щеплення вже зробив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, голова комітету парламенту з питань здоров’я нації Михайло Радуцький та «низка інших народних депутатів».
Бродський зазначає, що за введення двох доз вакцини політики платять 2,5 тисячі євро. А от роблять щеплення, за словами Бродського, у клініці «Меділенд».
Нам у клініці на прохання прокоментувати цю інформацію сказали, що коментар зможуть надати в контакт-центрі лише 11 січня.
Водночас прем'єр-міністр України Денис Шмигаль ще до заяви Зеленського доручив Міністерству охорони здоров'я та Міністерству внутрішніх справ перевірити інформацію про ймовірну таємну вакцинацію. Він зазначив, що буде робити щеплення власним коштом під час другої чи третьої хвилі, коли офіційно зареєстрований препарат надійде у клініки.
Голова комітету Михайло Радуцький сказав «Радіо Свобода», що «не бачить сенсу коментувати цю маячню». За його словами, він публічно зробить щеплення, коли вакцина офіційно з'явиться в Україні.
Коли Україна отримає вакцину?
Як повідомляли у ВООЗ, Україна зможе отримати першу партію ліцензованої вакцини від COVID-19 у другому кварталі 2021 року. 16 мільйонів доз вакцини мають передати безкоштовно в межах співпраці з Фондом глобального доступу до вакцин проти коронавірусу (COVAX). В аптеках вакцина може з'явитися не раніше ніж восени.
Також Україна має отримати 1,9 млн доз китайської вакцини, щодо поставки якої вже домовилося Міністерство охорони здоров’я. Але поки що ця вакцина не завершила останній етап клінічних досліджень. Також у МОЗ запевняють, що ведуть перемовини з іншими виробниками вакцини, але не розголошують з якими.
У бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень. Яку саме вакцину закуповуватиме Україна, наразі невідомо.