Зеленський «дуже успішно» з’їздив у Катар. Що президент шукає на Близькому Сході

Президент Володимир Зеленський звітує про вкрай успішні результати свого візиту до Катару. Раніше він побував в Об’єднаних Арабських Еміратах. Про що ж вдалося домовитись українському керівництву й навіщо нам така увага до Близького Сходу?

«У межах цього візиту підписано 13 важливих міждержавних документів і два комерційні контракти, які залучать в українську економіку мільярдні інвестиції», — коментує пресслужба Зеленського візит до Катару.

Серед іншого, сторони обговорювали постачання українських харчових продуктів, можливість постачань скрапленого газу з Катару та залучення катарських спеціалістів до видобутку газу на чорноморському шельфі, а також низку інших сфер.

Найголовніша мета Зеленського, як і завжди, залучення іноземних інвестицій. Українська влада розраховує на катарські гроші у банківському секторі, для модернізації портів та інших об’єктів інфраструктури, в розвитку «зеленої» енергетики, у готельному бізнесу тощо.

Цього разу в Офісі президента не назвали конкретних сум, хоча й ідеться про залучення «мільярдних інвестицій». Після візиту в ОАЕ в лютому в Зеленського відзвітували про підписання документів «обсягом від 3 мільярдів доларів». Про конкретні сфери в ефірі hromadske розповідав ексміністр економіки Тимофій Милованов. А ще раніше був сумнозвісний візит до Оману.

Однак як і тоді, так і зараз, здебільшого йдеться про меморандуми, а не про комерційні контракти, а вони зовсім не гарантують, що такі інвестиції будуть.

Підписання документів під час візиту президента Володимира Зеленського до КатаруОфіс президента

Чому Близький Схід?

Ми запитали у виконавчого директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, чому ж глава держави так розраховує на близькосхідні країни.

«Колись хтось сказав їм (президенту і його команді — ред.), що це розлите море грошей і що можна там добре попрацювати», — пояснює він.

Експерт зазначає, що Саудівська Аравія, Катар і ОАЕ протягом останніх 4-5 років увійшли до пулу країн, з якими Україна активно співпрацює, і «ситуація доволі непогана», хоча рівень відносин не можна порівнювати з тим, що є з європейськими країнами.

«Важливий фактор — продовольча безпека, тому що Україна забезпечує левову частку продовольчого ринку товарів, і зрозуміло, що це питання виходить за межі економічної співпраці. Це набуває характеру безпекової співпраці», — каже Семиволос.

Водночас експерт радить не розраховувати на суттєве збільшення інвестицій із Катару та інших країн регіону, адже Україна в цій сфері не приваблива, і щоби це змінити, треба провести відповідні реформи й установити правила гри.

«Ясна річ, що в цих країнах є люди, бізнеси, які можуть ризикувати і приходити до нас, де немає чітких правил. Але якщо говорити про якийсь серйозний прорив, то це відкладена перспектива, і значною мірою вона залежить від того, як Україна наблизиться до ЄС», — пояснює Семиволос.

На запитання, що, можливо, у Зеленського думають, що інвесторів із Близького Сходу буде легше «заманити», ніж зі США і ЄС, він відповів: «Я маю великі сумніви, вони ж не дурні… Можна мріяти про якийсь потік нафтодоларів від арабів, які начебто не знають, куди гроші дівати. Такого немає. За ті гроші йде величезна конкуренція».

Як приклад Семиволос згадав лютневий візит Зеленського до ОАЕ: «Розповідали те саме. І що, власне, сталося такого, щоби можна було казати, що той візит якось серйозно вплинув на відносини? Назвіть хоч декілька інвестицій?».

Проте якщо подивитися з точки зору українського бізнесу, покращення відносин із Катаром і іншими країнами регіону має бути корисним.

«У нас є бізнеси, які виходять на цей ринок, для них покращення відносин, взаєморегуляція дуже важливі. Аграрний бізнес, труби, залізо, цей бізнес сам пробивається туди (на ринки Близького Сходу — ред.)», — підсумував Семиволос.