Зеленський пропонує ввести надзвичайний стан через коронавірус. Що це означає?

Надзвичайний стан через поширення коронавірусу COVID—19 ввели вже декілька країн світу. Український парламент наразі надзвичайного стану не запроваджував, хоча напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що Рада обов'язково підтримає його введення в Житомирській та Чернівецькій областях. Що таке надзвичайний стан в Україні і як він запроваджується — в матеріалі hromadske.
Що таке надзвичайний стан?
Надзвичайний стан — це правовий режим, який може тимчасово вводитися при терористичних актах, масових заворушеннях, спробах захоплення влади або при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру.
Надзвичайний стан регулюється Конституцією та відповідним законом.
Як він вводиться?
Указом президента України, який має затвердити Рада. В указі президент має обґрунтувати, чому пропонує ввести надзвичайний стан, пояснити, в яких регіонах країни та на який строк він вводиться, дати перелік прав і свобод, які цим станом тимчасово обмежуються.
Надзвичайний стан на всій території України може бути введений не більш як на 30 діб, в окремих її місцевостях — не більш як на 60 діб. У разі необхідності його можуть продовжити, але не більш як на 30 діб. Указ президента про продовження надзвичайного стану так само має затвердити Верховна Рада.
Надзвичайний стан може бути скасований раніше строку, на який вводився.
Що він обмежує?
Серед обмежень, які можуть бути впроваджені при надзвичайному стані, є такі:
— карантин та інші санітарні та протиепідемічні заходи;
— особливий режим в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;
— обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;
— посилення охорони громадського порядку та важливих об’єктів;
— заборона більшості масових заходів;
— заборона страйків;
— особливий порядок розподілення продуктів і предметів першої необхідності;
— використання ресурсів підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій;
— зміна режиму роботи підприємств, установ, організацій, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції.
Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
Що не можна обмежувати та скасовувати під час НС?
Під час надзвичайного стану не можна припиняти чи обмежувати повноваження президента, Верховної Ради, Кабміну, уповноваженого з прав людини, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також судів, прокуратури, правоохоронних органів.
Також під час надзвичайного стану заборонено:
- змінювати Конституцію та виборчі закони;
- проводити вибори, всеукраїнські та місцеві референдуми;
- вводити скорочені або прискорені форми судочинства.
Які обмеження вже ввели і без оголошення надзвичайного стану?
Уряд уже ввів обмежувальні заходи по всій Україні для боротьби з коронавірусом SARS-CoV-2.
Із 17 березня заборонені масові заходи, в яких бере участь понад 10 осіб, а також робота ресторанів, кафе, торговельно-розважальних центрів, інших розважальних закладів, фітнес-центрів та закладів культури.
МОЗ має тимчасово припинити планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних та термінових. Також відомство повинне максимально підготувати та перепрофілювати медичні заклади для прийому та лікування інфікованих хворих у тяжких станах.
На засіданні Кабміну вирішили зупинити роботу метрополітенів, а також скасувати авіа-, залізничне та автобусне сполучення між містами та областями України. Рух власних автомобілів не обмежується.
Заборона діятиме до 3 квітня.
Також із 16 березня Україна закрила на два тижні кордони для в’їзду іноземців. Українців, які не встигли повернутися до цього часу, будуть доставляти спеціальними рейсами.
Також до 3 квітня закрили на карантин дитячі садочки, школи та вищі учбові заклади.