Зеленський офіційно запропонував Туреччині та ООН продовжити «зернову угоду» без росії
Президент України Володимир Зеленський надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генеральному секретареві Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі, тобто без росії.
Про це він розповів у своєму вечірньому відеозверненні 17 липня.
«Україна, ООН і Туреччина спільно можуть забезпечити роботу продовольчого коридору та інспектування суден. Це потрібно для всіх у світі. І кожен, хто підтримає, стане рятівником життя на величезному просторі від Марокко до Китаю, від Індонезії до Лівану», — наголосив Зеленський.
Глава держави зазначив, що у межах ініціативи було експортовано майже 33 мільйони тонн агропродукції до 45 держав світу. На країни Африки та Азії припало 60% експорту.
«Якщо купка людей десь там у Кремлі вважає, що вони нібито мають право вирішувати, чи буде їжа на столах у різних державах — Єгипті або в Судані, у Ємені або в Бангладеш, у Китаї, в Індії, у Туреччині, в Індонезії, — то світ має змогу показати, що шантаж не дозволений нікому», — додав Зеленський.
Вихід росії із «зернової угоди»
росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру.
У МЗС росії заявили, що попри заявлені гуманітарні цілі вивезення українського продовольства «було практично відразу переведене на суто комерційну основу».
Там також поскаржилися, що жодну із вимог росії не було виконано. Йдеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин та обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування та реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Він доручив Міністерству закордонних справ підготувати українські офіційні сигнали до ООН і до Туреччини для того, щоб вони відповіли, що також готові продовжувати «зернову ініціативу».
Водночас генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш розповів, що написав лист президентові рф володимиру путіну, в якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.
Про «зернову угоду»
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.
Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.
МЗС росії 4 липня заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди, яка закінчується 17 липня. У рф висунули п’ять вимог для продовження ініціативи, зокрема перепідключення «Россільгоспбанку» до SWIFT та «розморожування» активів російських компаній.