Зеленський підписав законопроєкт про відбір суддів КСУ, навіть після висновку Венеційської комісії

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт про відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду на конкурсних засадах. Цей документ критикували експерти, і він суперечить рекомендаціям Венеційської комісії.

Про це йдеться в картці законопроєкту №7662 на сайті парламенту.

Документ повернули з підписом президента 20 грудня.

Що в законопроєкті?

Він пропонує залучити до проведення конкурсу новий спеціальний орган — Дорадчу групу експертів (ДГЕ). До її складу мають входити 6 людей: за пропозиціями президента, Верховної Ради, з’їзду суддів України, Європейської комісії «За демократію через право», а також міжнародних та іноземних організацій.

Як відреагувала Венеційська комісія?

Комісія опублікувала оновлений висновок щодо законопроєкту після його ухвалення. Зокрема, комісія рекомендує спростити процедуру обрання члена ДГЕ парламентом, щоб уникнути паралізації інституції, а також збільшити кількість її членів до 7. До того ж сьомий член має бути за міжнародною квотою.

Крім того, кандидатів у судді, яких ДГЕ визнає непридатними, потрібно виключити з подальшого розгляду та не призначати на посаду.

Після такого висновку в аналітичному центрі «Фундація DEJURE» заявили, що Зеленський має ветувати ухвалений законопроєкт та повернути його до Верховної Ради з усіма необхідними рекомендаціями.

Експерти «Фундації» та «Центру протидії корупції» також критикували, що законопроєкт не гарантує вирішального голосу у відборі суддів незалежним експертам.