Зеленський пояснив, чому Україна не зупинятиме Запорізьку АЕС
Президент Володимир Зеленський не розглядає варіанта контрольованого вимкнення Запорізької атомної електростанції для запобігання будь—яким витокам радіації, оскільки ЗАЕС живить два регіони України.
Про це він сказав в інтервʼю ABC News.
«Я знаю, що росіяни хотіли б, щоб реактори були відключені від української мережі та підключені до російської. Ні, ми не погоджуємося з цими повідомленнями», — заявив Зеленський.
За словами глави держави, окупанти зайняли шість блоків найбільшої у світі атомної електростанції. Це, мовляв, «означає шість Чорнобилів, найбільшу небезпеку в Європі».
«Отже, вони її (ЗАЕС — ред.) окупували. Отже, це означає, що вони використовують ядерну зброю», — сказав Зеленський.
Президент наголосив, що на території станції не повинно бути жодної військової техніки та людей із вогнепальною зброєю.
Про місію МАГАТЕ
Делегація МАГАТЕ з 14 міжнародних експертів прибула на захоплену російськими військами Запорізьку АЕС вдень 1 вересня попри ранковий інтенсивний обстріл у місті. Вже за кілька годин чотири з дев'яти автомобілів делегації МАГАТЕ покинули територію об'єкта. Рафаель Гроссі розповів, що під час першого туру по ЗАЕС оглянув ключові зони, але «роботи ще залишається багато».
Зараз на станції залишили 6 представників місії МАГАТЕ, які мали працювати там до 3 вересня. Після цього організація опрацює «питання постійної присутності своїх спостерігачів у районі станції».
Візит місії МАГАТЕ узгоджувався тижнями на тлі регулярних обстрілів території біля ЗАЕС. Окупанти до останнього всіляко намагалися зірвати його.
Так, спершу відмовилися робити для інспекторів спецперепустки для перетину російських пунктів пропуску, а потім обстрілювали з артилерії заздалегідь погоджений маршрут поїздки, повідомив очільник Запорізької ОВА. У всіх провокаціях окупанти звинувачують Збройні сили України.
Місія мала сфокусуватися на трьох завданнях: фізичному захисті, ядерній безпеці та гарантіях нерозповсюдження ядерних матеріалів.
Міністр енергетики Герман Галущенко наголошував: Україна очікує, що результатами роботи місії стануть деокупація ЗАЕС, її повернення під повний контроль України та подальша демілітаризація території навколо станції.