Зеленський про справу Гандзюк: Без тиску громадянського суспільства справедливість знищили б іще на початку
Президент України Володимир Зеленський, презентуючи своє бачення політики справедливості в новій українській доктрині, згадав справу про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк.
Про це він розповів у виступі у Верховній Раді 28 червня з нагоди Дня Конституції.
Президент нагадав про вирок замовнику і співорганізатору нападу на активістку, який винесли 26 червня.
«Ми маємо говорити чесно: якби не рішучий тиск та постійна увага громадянського суспільства і друзів Катерини, якби не акції різного характеру, акції протесту та заклики покарати замовників злочину, справедливість була б знищена іще на початку», — наголосив Зеленський.
Він заявив, що злочинці розраховували саме на «знищення справедливості» і були впевнені в безкарності.
Президент подякував усім, хто боровся за справедливість у цій справі та тим, хто забезпечив належні вироки, а втім, додав, що це мало відбутись і без громадського тиску.
«Державні інституції, зокрема судові та правоохоронні, повинні пройти таку трансформацію, яка убезпечить наше суспільство від несправедливості», — підкреслив глава держави.
Усі присутні в залі парламенту вшанували пам’ять Катерини Гандзюк хвилиною мовчання.
Убивство Катерини Гандзюк
31 липня 2018 року радницю міського голови Херсона та відому активістку Катерину Гандзюк облили концентрованою сірчаною кислотою біля під'їзду власного будинку. З опіками її доставили до реанімації в обласну лікарню. У Катерини постраждали понад 40% тіла — кислота потрапила їй на спину, голову, руку, око.
Уже наступного дня санітарним бортом Катерину екстрено перевезли до Києва. Упродовж наступних трьох місяців вона перенесла низку складних операцій. Утім, організм 33-річної жінки не витримав наслідків хімічних опіків. 4 листопада 2018 року Катерина Гандзюк померла.
За три тижні до смерті під час розмови із журналістами активістка повідомила, що вважає замовником нападу на неї Владислава Мангера — тоді голову Херсонської облради.
У прокуратурі казали, що ймовірною причиною нападу на Катерину могли бути її слова про підпал Олешківського лісу на Херсонщині — Гандзюк заявляла, що ліс палять для того, щоб потім продавати.
У справі вже засуджені п’ятеро підозрюваних в організації та виконанні нападу: Віктор Горбунов, В’ячеслав Вишневський, Володимир Васянович, Микита Грабчук — виконавці, та Сергій Торбін («Опер») — організатор. Усі вони визнали свою провину, пішли на угоду зі слідством та отримали від 3 до 6, 5 років позбавлення волі.
26 червня Дніпровський районний суд Києва визнав винним Мангера у замовленні нападу на Гандзюк, а експомічника депутата облради Олексія Левіна — в організації цього нападу. Вони отримали по 10 років тюрми з урахуванням попереднього ув'язнення
Авторка: Анетт Абрамова