Зеленський про «зернову угоду»: власники кораблів готові продовжувати постачання без росії
Президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не підписувала прямих угод із росією в межах «зернової ініціативи», тож кремль зриває свої домовленості з ООН і Туреччиною, а не з Україною.
Про це президент сказав у інтерв'ю африканським журналістам, цитати з якого опублікував його речник Сергій Никифоров.
Зеленський нагадав: у 2022 році в Стамбулі уклали дві угоди: перша — між Україною, Туреччиною та ООН, друга — між росією, Туреччиною та ООН.
«Тому, коли росія каже, що вона зупиняє ["зернову угоду"], вона зриває свої домовленості з Генсеком ООН Гуттерішем і з президентом [Туреччини] Ердоганом. Не з нами. У нас не було ніяких з ними домовленостей», — наголосив Зеленський.
Він повідомив, що дав розпорядження Міністерству закордонних справ України після офіційного сигналу росії підготувати українські офіційні сигнали до Організації Об’єднаних Націй і до Туреччини для того, щоб вони відповіли, що готові продовжувати «зернову ініціативу».
«Навіть без рф треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, — то всі готові продовжувати постачання зерна», — сказав Зеленський.
Що передувало?
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру.
У МЗС росії заявили, що попри заявлені гуманітарні цілі вивезення українського продовольства «було практично відразу переведене на суто комерційну основу».
Там також поскаржилися, що жодну із вимог росії не було виконано. Ідеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин і обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування й реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України та на світові ринки.
Про «зернову угоду»
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.
Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.
МЗС росії 4 липня заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди, яка закінчується 17 липня. У рф висунули п’ять вимог для продовження ініціативи.