Зеленський продовжив заборону стягувати майно за кредити у валюті. Раніше він бачив у цьому порушення Конституції

Президент України Володимир Зеленський продовжив мораторій на стягнення заставленого майна за кредитами в іноземній валюті. Ця заборона не дасть змоги кредиторам примусово забирати майно у боржників.

Про підписання документу повідомили у пресслужбі Офісу президента.

Мораторій передбачає, що кредитори не зможуть відбирати майно, якщо воно є місцем постійного проживання позичальника, або є об'єктом незавершеного житлового будівництва.

Також закон забороняє стягувати інше майно за договорами іпотеки з людей, що взяли кредит в іноземній валюті. Кредитори також не зможуть передавати свої права на кредит на користь інших людей.

Ця заборона діятиме до 21 квітня 2021 року. Як зазначають в ОП, закон має підтримати людей, які не можуть сплачувати свої кредити через знецінення національної валюти з 2008 року.

У серпні Володимир Зеленський вже розглядав можливість продовжити мораторій, але тоді закон не підписав та відправив на доопрацювання. Як зазначили в ОП, у попередньому варіанті закону були порушення Конституції та можливість «правового колапсу».

Що за мораторій?

Закон, який пропонує продовжити мораторій на стягнення майна за валютними кредитами, у тому числі іпотечними, подав до Ради депутат від «Слуги Народу» Олександр Дубінський. До правок документ передбачав заборону стягнення аж до 1 січня 2022 року.

У документі зазначалось, що кредитори не зможуть примусово забрати житло, якщо цього не погодив його власник. Ця вимога блокувала роботу кредиторів та не давала змоги повернути кошти.

Сам мораторій було впроваджено безстроково у 2014 році під час початку війни й економічної кризи, проте за шість років частина валютних позичальників так і не почала обслуговувати кредити через відсутність важеля впливу.

У жовтні 2019 року запрацював новий Кодекс про банкрутство, що передбачає механізм реструктуризації боргу іпотечних позичальників, який запрацює в повному обсязі, лише якщо буде скасовано мораторій. Кодекс встановлював термін мораторію до 21 жовтня 2020 року.

Відповідно до закону, житло не можна забирати, якщо це єдине його місце проживання і якщо загальна площа житла становить не більше як 140 кв.м. для квартири та 240 кв.м для будинку.