Зеленський пропонує розмістити на кордоні з Білоруссю місію міжнародних спостерігачів

Президент Володимир Зеленський пропонує розмістити на кордоні України та Білорусі місію міжнародних спостерігачів для моніторингу безпекової ситуації.

Про це він сказав на відеоконференції лідерів «США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, КанадаГрупи семи» та України.

Зеленський зазначив, що територія Білорусі вже використовується для ударів по Україні й зараз спостерігається більша загроза. Зокрема, росія намагається прямо втягнути Білорусь у війну, розігруючи провокацію, нібито Україна готує удар по цій країні.

Президент наголосив, що Україна не планувала й не планує військових заходів проти Білорусі.

«Нас цікавить лише відновлення нашої територіальної цілісності. Але для того, щоб повністю зняти цю провокацію, щоб зняти ці наративи, які звучать від Лукашенка, щоб зняти навіть припущення стосовно будь-якої загрози нібито від нас, ми пропонуємо своє рішення», — сказав він.

Зеленський запропонував, що формат можливої місії міжнародних спостерігачів на кордоні з Білоруссю може бути опрацьований нашими дипломатами. Він закликав підтримати цю ініціативу також на рівні «Групи семи».

Що передувало?

8 жовтня МЗС Білорусі звинуватило Україну у планах «завдати удар» по білоруській території та запросило посла України в Мінську Ігоря Кизима, йому вручили дипломатичну ноту.

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко відповів, що така інформація є неправдивою. Україна ніколи не зазіхала на чужі території й дотримується основоположних норм і принципів міжнародного права та Статуту ООН.

«Не виключаємо, що вручення дипломатичної ноти може бути частиною плану рф щодо здійснення провокації та подальшого звинувачення України», — заявив Ніколенко.

На тлі цих заяв російські окупанти продовжують перекидати до Білорусі іранські дрони-камікадзе Shahed-136, які активно застосовують на війні проти України. Станом на 10 жовтня на територію країни завезли 32 таких безпілотники, до 14 жовтня планують завезти ще 8.

За даними української розвідки, Білорусь також надає окупаційній армії матеріально-технічні засоби та боєприпаси зі своїх складів. У Генштабі ЗСУ розповіли, що росія не лише возить боєприпаси з Білорусі, але й веде переговори щодо цього з іншими країнами: хоче закупити у них артилерійські снаряди, мінометні міни та запчастини до реактивних систем залпового вогню.