Зеленський ветував закон про створення реєстру викривачів корупції. Треба вдосконалити
Президент Володимир Зеленський не підписав законопроект про створення Єдиного порталу повідомлень викривачів корупції, а повернув його парламенту на доопрацювання.
Про це повідомляє пресслужба глави держави.
Зазначається, що при створенні такого порталу мета та цілі обробки даних про викривачів законом не визначаються, а також не врегульовуються питання обсягу даних, які вноситимуться туди.
«Не визначено порядок захисту таких даних, випадки, підстави та коло осіб, яким надаватиметься доступ до них... Такий підхід не відповідає Конституції України, за якою не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини», — йдеться в повідомленні.
Зеленський наголосив, що держава має захистити викривачів, щоби будь-яка людина могла звернутися до правоохоронців і повідомити про корупцію.
Ветувати документ у нинішньому його вигляді Зеленського закликали й депутати Європарламенту.
Закон про викривачів
Цей законопроєкт Рада ухвалила 4 лютого, він передбачає створення Єдиного порталу повідомлень викривачів корупції, в якому кожен може повідомити про корупційний, на його думку, випадок. Доступ до порталу повинні були б мати й уповноважені суб'єкти щодо запобігання корупції в різних органах.
Тож якби повідомлення про корупцію підтвердилось, викривач отримує право на грошову винагороду. Але отримати її він може лише якщо розмір хабаря або збитків, завданих державі від факту корупції, становить не менш як 5 000 прожиткових мінімумів (майже 11 мільйонів гривень). Гроші викривач отримає вже після стягнення їх з корупціонера.
Винагорода може становити до 10% від суми відшкодованих збитків або розміру неправомірної вигоди, але не може перевищувати розмір 3 000 мінімальних заробітних плат (18 мільйонів гривень).