Зеленський відповів на петицію щодо військового обліку для жінок

Президент України Володимир Зеленський відповів на електронну петицію, у якій вимагали скасувати розширення переліку військовозобов'язаних жінок. Глава держави звернувся до міністра оборони Олексія Резнікова із закликом відредагувати список професій, представниці яких стають на військовий облік.

Про це йдеться на сайті Офісу президента.

Так, глава держави нагадав, що згідно з Конституцією захист держави є відповідальністю не лише чоловіків, а й жінок.

«Громадяни мають рівні конституційні права та свободи і є рівними перед законом, і не може бути привілеїв чи обмежень за ознакою статі», — йдеться у повідомленні.

Він додав, що й законодавство України передбачає, що жінок окремих професій можна брати на військовий облік. Проте глава держави зазначив, що резонанс у суспільстві викликали не норми Конституції чи законодавства, а їхня реалізація.

Серед помилок Зеленський згадав надто широкий перелік професій, представниці яких стають на військовий облік, а також відсутність чіткої процедури цього процесу. Тож президент звернувся до міністра оборони Олексія Резнікова з проханням «невідкладно суттєво уточнити (скоротити) перелік» цих професій.

Також президент попросив запровадити сучасні цифрові технології у процедури взяття на військовий облік, щоб це можна було зробити онлайн, а також врегулювати порядок проходження медогляду.

А ще Зеленський попросив до остаточного врегулювання цих питань застосовувати «виважені та суспільно прийнятні підходи» щодо відповідальності за невчасну постановку на облік.

Нагадаємо, президенту довелося відповідати на петицію, оскільки вона набрала необхідні 25 тисяч підписів. Авторка петиції назвала наказ Міноборони «знущанням із жінок» і наголосила, що на військовому обліку мають бути лише представниці тих професій, які були затверджені старою постановою уряду 1994 року.

Про що йдеться?

Міністерство оборони 11 жовтня видало наказ, який набув чинності 17 грудня. Ним затвердили перелік спеціальностей та/або професій, які є спорідненими з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Представниці цих сфер беруться на військовий облік військовозобов'язаних.

У переліку наразі є багато поширених професій, зокрема лікарі, програмісти, юристи та водії. Проте там можна знайти і, здавалося б, доволі далекі від військової сфери професії — фотографів, бібліотекарів та навіть фахівців у галузі страхування. Повний перелік професій можна побачити тут.

Водночас у Раді кажуть, що його все ж переглянуть «у бік зменшення та здорового глузду», бо там є професії, «які справді не знадобляться Збройним силам та іншим військовим формуванням».

Що означає військовий облік?

Військовий облік не означає, що людину забирають до армії. Він необхідний, щоб розуміти, кого і де можливо залучити до оборони держави у разі такої необхідності.

На цьому наголошує й заступниця міністра оборони Ганна Маляр: «Ніхто не забиратиме жінок до армії. Це не мобілізація і не військовий призов. Йдеться лише про оновлення системи військового обліку».

Маляр зазначає, що в Україні завжди були професії, представниць яких брали на військовий облік: «Але професії зникають, і законодавство також потребує оновлення».

Стати на військовий облік є обов'язком для представниць перелічених професій, якщо вони підходять за станом здоров'я та віком (від 18 до 60 років).