Зеленський закликав до глобального контролю над атомними об'єктами і ядерними технологіями рф після дій на ЧАЕС
Президент Володимир Зеленський закликав позбавити росію непропорційного представництва в МАГАТЕ та про компенсацію з боку рф усіх збитків, завданих на наших ядерних об’єктах.
Про це повідомляє Офіс президента.
У роковини трагедії на ЧАЕС Володимир Зеленський згадав про загрозу, яку становлять російські окупанти, що захопили атомні електростанції в Україні.
Він розповів, що окупанти зруйнували на ЧАЕС пункти дозиметричного контролю, розграбували систему контролю радіаційного стану, розікрали, знищили і ядерну аналітичну лабораторію на території станції. Сама Чорнобильська зона та станція були для військових рф плацдармом.
За словами Зеленського, жодна інша держава світу після 1986 року не створила таких масштабних загроз для ядерної безпеки, для Європи та світу, які створила росія з 24 лютого.
«Вважаю, що після всього, що російські військові зробили в Чорнобильській зоні та на Запорізькій АЕС, ніхто у світі не може почуватися безпечно, знаючи, яка кількість атомних обʼєктів, ядерної зброї та відповідних технологій є в російської держави. Якщо в Росії забули, що таке Чорнобиль, то це означає, що потрібен глобальний контроль над російськими атомними об'єктами і ядерними технологіями», — сказав Зеленський.
Він наголосив, що за такі дії рф має бути покарання. Зокрема, під час зустрічі з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаелем Ґроссі, обговорювали питання щодо позбавлення росії непропорційного представництва в МАГАТЕ.
«Переконаний, наша держава має право бути представленою в раді керуючих МАГАТЕ. Ми порушили також питання про компенсацію росією всіх збитків, завданих на наших ядерних об’єктах», — додав Зеленський.
Україна також запропонувала ініціативу щодо введення миротворців для гарантування безпеки Запорізької АЕС. Президент наголосив, що ця станція в жодному разі не може бути передана під контроль «Росатома».
Нагадаємо, російські окупанти ще 24 лютого захопили Чорнобильську АЕС, узявши працівників станції в заручники. Усередині станції перебували приблизно 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, працівників станції катували.
Зміна працівників ЧАЕС у полоні провела на робочих місцях орієнтовно 600 годин, героїчно продовжуючи виконувати свої професійні обовʼязки та підтримувати належний рівень безпеки. Лише надвечір 20 березня вдалося провести часткову ротацію персоналу ЧАЕС.
Увечері 31 березня стало відомо, що російсько-окупаційні війська пішли з майданчика ЧАЕС. Перед цим окупанти склали «акт» про те, що станцію «охороняли» і з боку адміністрації претензій до нацгвардії рф немає.
Окрім того, російські окупанти ввечері 3 березня почали стріляти по одному з енергоблоків Запорізької атомної електростанції, там виникла пожежа. Підрозділи ДСНС не допускали до гасіння. Голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія розповів, що на захоплених ядерних об'єктах керують так звані кадировці.