Зеленський закликав якнайшвидше ухвалити закон про БЕБ. Урядовий варіант широко критикували активісти та політики

Президент Володимир Зеленський закликав депутатів якомога швидше ухвалити закон про реформу Бюро економічної безпеки. Варіант закону, який нещодавно розглядали у Раді, називають псевдореформою.

Із закликом до депутатів Зеленський звернувся під час форуму «Зроблено в Україні» 26 лютого.

«Верховній Раді України треба провести реформу БЕБ. Мають бути закриті будь-які можливості державних органів тиснути на бізнес. Тут присутній, до речі, голова Верховної Ради. Дуже хочеться, щоб закон було проголосовано найближчим часом. Усі чекають. Дуже важливо, що всі чекають в Україні. Дуже важливо, щоб на терміни голосування того чи іншого закону в Україні впливали українці», — заявив Зеленський.

Зеленський закликав узгодити «абсолютно сучасний моральний договір» між суспільством та бізнесом, державою та бізнесом. Він додав, що підприємницькі успіхи однієї людини мають бути частиною успіху всього суспільства.

«Це можливо лише за умови, що бізнес працює чисто, по-білому, сплачує податки в Україні, старається створювати робочі місця для наших громадян, не працює в росії та не допомагає [рф] у війні проти України», — сказав Зеленський.

Зеленський зазначив, що кожен, хто дотримується таких правил, має отримати повне сприяння держави.

Доповнено о 16:32. Народний депутат Ярослав Железняк зазначив, що після провалу розкритикованого урядового варіанту законопроєкту про реформу БЕБ було запропоновано винести «нормальну версію» законопроєкту №10088-1, але провладна коаліція «просто проморозила цю пропозицію».

«По строках і Україні, я так розумію, це такий собі привіт G7», — пише Железняк.

Що передувало?

23 лютого народні депутати не підтримали за основу урядовий законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки, який критикують депутати та активісти, та відправили його на повторне перше читання зі скороченням строків розгляду.

Одразу після реєстрації законопроєкту його розкритикував «Центр протидії корупції». Організація називає його «псевдореформою», написаною «під диктовку Офісу президента». У ЦПК стверджують, що уряд знову відмовився від моделі повноцінної переатестації співробітників БЕБ. Мовляв, єдиною зміною, якщо порівнювати з минулою версією пропозицій Кабміну, є те, що проєкт розділено на дві частини.

Організація закликала народних депутатів «не протягувати» цей документ, а звернути увагу на позицію бізнесу та наших міжнародних партнерів. «Європейська бізнес-асоціація» (EBA) також закликала депутатів підтримати натомість альтернативний законопроєкт — №10439-2.

З критикою також виступили у «Великій сімці». За даними «Європейської правди», посли держав G7 написали лист до української влади та застерегли від ухвалення реформи БЕБ, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду.

Міністр юстиції Денис Малюська запевнив, що 22 лютого провели «інтенсивні дискусії» з Міжнародним валютним фондом, послами країн G7 та представниками бізнес-асоціацій щодо документа та домовилися, що урядовий законопроєкт буде доопрацьовано до другого читання, «щоб повністю виконати рекомендації наших міжнародних партнерів».

Малюська заявив, що депутатські альтернативні законопроєкти не ставлять як пріоритетні, бо їх теж треба доробляти на друге читання, а уряд веде переговори з міжнародниками «виключно за текстами, які контролює».