Зеленський заявив, що «не зовсім підтримував» мовні квоти, та розповів свій план підтримки українськомовного контенту
Президент Володимир Зеленський заявив, що «не зовсім підтримував» ідею введення мовних квот та натоміть вважав за краще стимулювати створення українськомовного контенту, скасувавши податки для компаній, які його виробляють.
Про це він сказав під час форуму «Україна 30. Гуманітарна політика».
Зокрема, за словами Зеленського, мовне питання в Україні є «політичним», та найсправедливішим рішенням є не порушувати його.
«Я вважаю, що порушення цієї теми ㅡ політичне питання. Я завжди так вважав, і маю незмінну думку попри свою посаду. У нас є українська мова ㅡ єдина державна мова, і це закріплено у Конституції»,ㅡ сказав він.
Зокрема, президент зазначив, що в Україні завжди будуть «якісь речі» щодо мовного питання, які з погляду міжнародної спільноти, Венеціанської комісії та деяких країн є не до кінця справедливими.
«Такого, щоб усі були задоволені, ніколи не буде», ㅡ сказав Зеленський, додавши, що питання мови в Україні «еволюційне», а квотування було «революційним».
«Я, наприклад, тоді не зовсім підтримував саме такий підхід до квотування. Я завжди говорив, що це питання не на часі. По-друге, я говорив, що, якщо ми хочемо розвивати сам українськомовний якісний контент, ми повинні вкладати саме у це гроші», ㅡ сказав президент.
За його словами, українськомовному контенту складно конкурувати, оскільки російський ринок більший. Тому замість квот Зеленський пропонує заохочувати виробників контенту українською мовою.
«Тому треба не щось там забороняти, я так вважав, а треба просто українськомовний контент... Зробім програму на 5 років, не будемо брати податки з усіх компаній, які виробляють контент українською. Ви побачите, як всі канали, всі виробники, для них це буде еволюційна підтримка, поштовх. Ось, я вважаю, як нам потрібно розвивати україномовну індустрію», ㅡ каже Зеленський.
Мовне питання
У липні 2019 року набув чинності закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Згідно з ним, єдиною державною мовою в Україні є українська, і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
Зокрема, українську мають вживати в освітній та медичній сферах, у трудових відносинах та у сфері обслуговуванні споживачів, а також під час публічних заходів, у рекламі тощо.
Також закон зобов'язує посадовців володіти українською та послуговуватись нею під час виконання службових обов’язків. Знадобиться українська й для набуття громадянства України — усі охочі муситимуть скласти іспит на рівень володіння державною мовою. Більше про це читайте тут.
16 липня 2021 року набирають чинності ще кілька частин статті 23 цього закону, які стосуються сфери культури і розваг, туристичної сфери, книговидавництва та роботи книгарень, кіновиробництва, демонстрування фільмів в кінотеатрах і на телебаченні тощо.