Зеленський заявив про спекуляції на місцях з тарифами на комуналку — вимагає аудиту цін на газ, опалення і транспорт

Президент Володимир Зеленський доручив заступнику керівника Офісу президента Кирилу Тимошенку провести повний аудит наявних тарифів на комунальні платежі у місті Києві та в усіх областях.

Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.

Так, Тимошенко має зіставити ціни за різні проміжки часу, а також отримати роз’яснення від керівників на місцях про завищені тарифи та тарифну політику в цілому. Передусім це стосується саме тарифів на опалення, побутовий газ та користування пасажирським транспортом.

Окрему увагу Зеленський просить приділити специфічним непрозорим «тарифним проєктам» окремих очільників міст, як-от стягнення коштів за евакуацію авто, за користування загальнодоступними частинами громадського простору тощо.

Навіщо це президенту?

Таку вимогу глава держави поставив перед Тимошенком, відповідальним за регіональну політику, через «появу в публічному просторі різних спекулятивних заяв щодо формування тарифів на рівні міст і сіл країни».

Також ОП пише про «безпідставні спроби окремих представників місцевої влади обґрунтувати перед суспільством додаткове зростання тарифів понад рівень, який уже викликає значні питання з точки зору справедливості».

Глава держави не уточнив, як він планує згодом використовувати результати аудиту. Однак, схоже, це перше доручення на найвищому рівні з перевірки цін на побутові для громадян речі, як от проїзд в маршрутці чи евакуація автівки.

Що передувало?

Сьогодні, 19 січня, Антимонопольний комітет розпочав розгляд справ щодо шести газопостачальників, які завищували ціни на газ для українців. Це може свідчити про те, що вони користувалися своїм монопольним становищем на ринку.

Так, в АМКУ порушили справи проти компаній «Київоблгаз збут», «Житомиргаз збут», «Чернігівгаз збут», «Черкасигаз збут», «Уманьгаз збут» та «КиївГазЕнерджі».

У Комітеті виявили, що з листопада 2020 року по січень 2021 року ці компанії пропонували українцям ціни, які в середньому були на 40% вищими за ринкові. Подібні факти, мовляв, виявили й в інших регіонах, однак наразі щодо них ще тривають дослідження.

Що у нас із ціною на газ?

З 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Однак у січні, коли «Нафтогаз» вкотре підвищив ціну для населення, у кількох областях розпочалися «тарифні» протести із закликами зберегти ціни, які діяли до 1 січня 2021 року. У компанії зміни тарифу пояснили «сезонним фактором та збільшенням гуртової ціни на блакитне паливо».

Після масових протестів уряд встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за кубометр (зараз тариф становить від 6,99 до 10,8 гривні). Така ціна діятиме з 1 лютого та до завершення опалювального сезону або до скасування карантину (однак не довше, ніж до 31 березня). Крім того, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугНКРЕКП знизила максимальний тариф на розподіл (доставлення) газу до 1,79 гривні за кубометр.