Жертвам сексуального насильства під час війни планують виплачувати компенсацію. Але спершу потрібні зміни — генпрокурор
Генеральний прокурор України Андрій Костін вважає за необхідне впровадження системних регуляторних змін, які допоможуть запустити проєкт із виплат грошових компенсацій для постраждалих від сексуальних злочинів під час війни.
Про це він повідомив у відеозверненні до учасників конференції «Відновлення прав постраждалих від СНПК: Елемент миру та світової безпеки», передає журналістка hromadske.
«Репарації, компенсація шкоди — це дієвий спосіб забезпечити відчутну, дієву справедливість. І звісно, постраждалі від такої чутливої категорії злочинів, як Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктомСНПК, потребують її невідкладно. Я вдячний всім партнерам, які долучилися до реалізації пілотного проєкту виплати грошових компенсацій постраждалим від таких злочинів», — сказав генпрокурор.
Він зазначив: для того, щоб запустити такий проєкт, потрібні системні регуляторні зміни. Зокрема, необхідно врегулювати отримання статусу постраждалої людини. За його словами, це «є важливою формою визнання», на яку вказали ті, хто пережив насильство.
Окрім того, репарації мають бути доступні незалежно від звернення постраждалої людини до правоохоронних органів.
Також постраждалі, як наголошує Костін, потребують медичної допомоги, зокрема доступної та тривалої психологічної й психіатричної допомоги. Психологічної підтримки також потребують члени родин постраждалих.
Важливими є також безпека, соціальна і юридична допомога, працевлаштування, можливості перекваліфікації, забезпечення житлом, допомога з оформленням документів тощо, вказує генпрокурор.
«Наша спільна мета — забезпечити комплексну всебічну допомогу на всіх стадіях кримінального провадження. Водночас важливо забезпечити чітке та прозоре регулювання, аби доступ до цієї допомоги був простим і зручним для всіх постраждалих», — вказує він.
Що робити, якщо ви постраждали від сексуального насильства під час війни?
- Якщо є змога, знайдіть для себе безпечніше місце.
- Зверніться по медичну допомогу та для фіксації тілесних пошкоджень і стану здоров’я до закладів охорони здоров’я за номером 103.
Необхідно повідомити про злочин органам влади:
- Нацполіції: 102;
- прокуратурі: дані за регіонами;
- військовій адміністрації за місцем вчинення злочину або за місцем перебування.
Максимально задокументуйте злочин. За можливості проведіть фото/відеофіксацію, знайдіть можливих свідків. У разі потреби зверніться по психологічну та юридичну підтримку.
Що робити, якщо ви постраждали від сексуального насильства на окупованих територіях?
Тоді повідомте про злочин в Офіс генпрокурора на:
- телефонну лінію щодо злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту: 096 755 0240 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal);
- електронну пошту conflict2022@gmail.com. У листі потрібно вказати ПІБ та засоби електронного зв'язку.
Де отримати психологічну та юридичну підтримку?
- Контактний центр надання безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103 або сайт www.legalaid.gov.ua.
- Урядовий контакт-центр 1547 або сайт 1547.ukc.gov.ua.
- Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації — 116 123 або facebook.com/lastradaukraine.