Жінка пручалася, поліція тримала, медики приймали пологи. Акушерське насильство чи порятунок дитини
Ситуація в пологовому будинку в Сумах викликала жваве обговорення у мережі. У жінки розпочалися перейми, але вона не підпускала до себе лікарів, тож до породіллі викликали патрульного поліціянта.
У коментарях люди переважно захоплювалися допомогою поліціянта та діями медиків, а також раділи народженню здорової дівчинки. А от правозахисники забили на сполох: дії акушерів, вчинені проти згоди породіллі, є акушерським насильством, оскільки медична допомога в Україні добровільна.
Що насправді сталося в сумському пологовому, чи порушили медики й поліціянти права породіллі та в яких випадках допустимо втихомирювати пацієнтів силою — розбиралося hromadske разом з фахівцями.
Акушерське насильство — це що?
Це дії акушерів, вчинені проти згоди породіллі. Наприклад, під час пологів у жінки не спитали згоди на проведення певних маніпуляцій, не пояснили їй наслідків чи зробили щось попри її відмову. Усе це вважається акушерським насильством.
Також насиллям є емоційний тиск на породіллю та зневажливе ставлення до неї — якщо з нею не комунікують належним чином, підвищують голос, не приділяють достатньо уваги.
Акушерське насильство є порушенням прав людини та насиллям проти жінок.
Що насправді сталося в пологовому?
Першим цю історію розповів представник Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький. Він стверджував, що в 33-річної жінки розпочалися активні перейми, але вона не підпускала до себе лікарів, тож ті звернулися по допомогу на лінію 102.
Патрульний Дмитро Зуєнко, за словами Білошицького, «без вагань став асистентом, допоміг вмовити перелякану жінку і прийняти пологи».
Сам Зуєнко в коментарі hromadske розповів, що він тримав жінці руки й ноги, а лікарі «вже робили свою справу». Породілля, за словами Зуєнка, не реагувала на слова, кричала, що їй боляче, і просила відпустити.
«Приїхали. Я підійшов до залу, де кричала жінка, яка мала народити дитину. На мене вдягли халат, маску, шапочку. Сказали: “Заходь, будеш допомагати”. Зайшов, допомагав […] Більше потрібна була фізична сила — жінку треба було тримати. Можливо, це був шоковий стан. Вона кричала, пручалась, викручувалася і не підпускала нікого», — додав Зуєнко.
У пологовому розповіли hromadske, що жінку до лікарні привезли машиною швидкої допомоги вже із супроводом поліції.
Патрульний був присутній на пологах, тому що жінка була «соціально неадаптована, становила загрозу для діяльності медичних працівників і поводилася агресивно», — пояснили в лікарні. Також там стверджують, що жінка мала розлади психіки.
За словами представників лікарні, пологи приймав навчений медичний персонал, а поліція була присутня, щоб забезпечити безпеку роботи лікарів.
Зрештою, у породіллі народилася здорова дівчинка.
Правозахисники занепокоєні
Засновниця проєкту «Безпечне народження» Вікторія Лучка одразу забила на сполох. На її думку, у цій історії відбулося акушерське насильство та стигматизація людей із психічними порушеннями.
«Уявіть собі картину: жінка не підпускає лікарів під час “активних переймів”. Причини нам невідомі. Можна припустити, що жінці дискомфортно. Можливо, вона не довіряє лікарям, не хоче певних медичних втручань. Можливо, вона просто хоче, щоб ніхто її не чіпав, хоче сама прийняти свою дитину (і так теж можна!). Але це вже здогадки — фактом залишається те, що будь-які медичні маніпуляції в пологовій залі повинні відбуватися з дозволу породіллі. Навіть не так — з її інформованої згоди», — наголосила Лучка.
За словами правозахисниці, коли жінку тримають попри її волю, хай навіть з найкращими намірами, застосовуючи грубу силу, — про жодну інформовану згоду не йдеться. Вікторія Лучка підкреслила, що жінка під час пологів володіє автономією свого тіла і може самостійно ухвалювати рішення.
Правозахисниця також звернула увагу на аргументи медиків, які пояснювали застосування сили до жінки тим, що вона має розлади психіки та поводилася агресивно. На думку Лучки, це пояснення не вкладається в жодні рамки дотримання прав людини, стигматизує людей з психосоціальною та інтелектуальною інвалідністю, а також накидає на них тавро «агресивної та небезпечної поведінки».
«Права людей з інвалідністю — це права людини. Застосовувати насильницькі методи, як колись привʼязували до ліжка чи в інший спосіб обмежували свободу заради “блага” соціуму, — не гуманно та є прямим порушення Конвенції ООН з прав людей з інвалідністю», — резюмувала Вікторія Лучка.
Експертка «Центру громадянських свобод» Євгенія Кубах назвала ситуацію «свідченням кричущого порушення прав жінки».
Фізична терапевтка жіночого здоров'я Лідія Коноваленко наголосила, що, згідно із законом, медична допомога в Україні добровільна і лікарі просто могли зафіксувати відмову від акушерської допомоги.
«Тобто сумський пологовий розписався в порушенні прав людини, порушенні законів України й у власній профнепридатності. Національна поліція надала силову підтримку, щоб ці порушення для зручності персоналу втілили, і хизується цим», — написала Коноваленко.
Чи можна взагалі втихомирювати пацієнтів силою?
Правозахисниця Вікторія Лучка переконана, що не може бути жодних виправдань застосування сили щодо жінки в пологовій залі, та й не тільки там.
«Незалежно від того, чи є у жінки психічні порушення, чи ні, ситуація також висвітлює проблему нерозуміння медичного персоналу, як працювати з вагітними жінками та породіллями з різними типами інвалідності, щоб забезпечити їм гідний догляд у цей надзвичайно вразливий для кожної жінки період», — підкреслила Лучка в коментарі hromadske.
Вона констатувала, що в медіа змістили фокус з самої породіллі на вихваляння дій медиків та поліціянтів. Це, на думку правозахисниці, свідчить про те, що в широкому розумінні «жінку під час пологів не заведено сприймати дієздатною за замовчуванням, не заведено цінувати та зважати на її потреби та її комфорт, а всю “владу” неофіційно передано медичному персоналу».
Але є і зворотний бік медалі
Кандидатка юридичних наук Оксана Кашинцева, яка консультує благодійний фонд «Пацієнти України», каже, що ситуація має два боки. Передусім, відповідно до закону, кожен пацієнт має абсолютне право відмовитися від меддопомоги, оскільки він є розпорядником свого тіла, здоров’я й життя.
Але в цьому випадку, як пояснює Кашинцева, є другий, ще не народжений суб’єкт права — дитина. І лікарі в цій ситуації мають оцінити стан породіллі, перебіг пологів і допомогу, яка необхідна, щоб пологи відбулися та народилася дитина.
«Право пацієнта відмовитися від медичного втручання в певних обставинах компенсується правом лікаря (не обов’язком!) надати медичну допомогу без згоди пацієнта», — каже адвокатка.
За словами Кашинцевої, якщо лікарі розуміють, що ненадання меддопомоги може призвести, наприклад, до загибелі дитини, то в таких ситуаціях закон дозволяє зробити всі необхідні маніпуляції без згоди пацієнта. Або ж таке допускають, коли пацієнт перебуває у стані, коли він не може адекватно оцінити ситуацію.
На думку юристки, у цій ситуації «зіткнулося багато прав»: це і зловживання правом з боку пацієнтки (оскільки вона несла відповідальність ще й за здоров'я дитини), і водночас «страх, абсурдність та неправомірність» з боку лікарів, оскільки вони запросили поліціянта в палату й порушили приватність пацієнтки.
hromadske також звернулося по коментарі до Міністерства охорони здоров’я (щодо дій медиків) та Міністерства юстиції (щодо дій поліціянтів). На час публікації матеріалу відповіді ми не отримали.