Журналістка Соколова опублікувала документи розвідки щодо «вагнергейту». В ОП відповіли: це серйозний удар
Журналістка Яніна Соколова опублікувала внутрішні документи Міністерства оборони та української розвідки щодо «вагнерівців». В Офісі президента відповіли, що тепер противники знають усі найважливіші нюанси того, як розвідники збирали докази винуватості росіян.
Журналістка опублікувала документи у Facebook.
У них зокрема зазначається, що дату вильоту найманців ПВК «Вагнера», яких за легендою спецслужб «наймали» для роботи, перенесли після рішення вищого воєнно-політичного керівництва України.
Оновлено. ДБР повідомило, що шукає джерела витоку документів про «вагнерівців». Зокрема перевіряють автентичність документів та шукають військових, які мали доступ до даних і могли бути причетними до витоку.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк у коментарі «Укрінформу» відповів, що «вивалювати» методи роботи власної розвідки некоректно, а противники України тепер знають усі найважливіші нюанси того, як розвідникам і спецслужбам вдавалося збирати докази винуватості росіян.
«Це дуже серйозний і болючий удар по наших можливостях як держави ㅡ коли зробили відкритими конкретні факти про документування учасників війни проти України, яке відбувалося з 2014 року», ㅡ сказав Подоляк.
Він заявив, що хоча «вагнергейт» почався з публікації російських пропагандистів, найважливішу інформацію оприлюднили громадяни України.
Розслідування Bellingcat
Проєкт журналістських розслідувань Bellingcat 17 листопада опублікував розслідування щодо операції українських спецслужб із затримання найманців приватної військової компанії «Вагнера».
Посилаючись на колишнього очільника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу, розслідувачі повідомили, що голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень.
Напередодні Україна досягла домовленостей щодо нового перемир'я на Донбасі (яке набуло чинності 27 липня). За словами Бурби, Офіс президента заявив: якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманням «вагнерівців» 25 липня, режим припинення вогню припиниться ще до його початку.
Пізніше, за словами Бурби, представники Офісу президента запропонували скоротити затримку до 4 днів, тож виліт і захоплення «вагнерівців» перенесли на 29 липня 2020 року. Але фактично в ГУР МОУ змогли перебронювати квитки для «вагнерівців» на 30 липня.
А що про цю операцію кажуть в Україні?
Тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради зазначає, що це була не спецоперація, а спецзахід. Там пояснюють, що спецоперації влаштовують правоохоронні органи, водночас спецзахід щодо «вагнерівців» організували співробітники спецслужб, а не правоохоронці.
За два дні до оприлюднення інформації Bellingcat ТСК заявила, що активний захід в операції щодо «вагнерівців» перенесли з 25 липня на 30 липня 2020 року.
Але комісії не вдалося встановити, хто і на якому рівні в Україні ухвалив таке рішення. Жодного документа з такою вказівкою від посадовців не знайшли.
ТСК також не знайшла підтвердження того, що президент Володимир Зеленський наказав відтермінувати захід, а керівник Офісу президента Андрій Єрмак не має таких повноважень. Міністр оборони міг санкціонувати лише певні дії в межах цього спецзаходу, але не управляти ним загалом.