Партнерський матеріал

Зіграємо: як розважалися наші предки та чому їм не вистачало PlayStation

З доісторичних часів люди грають в ігри — це спосіб абстрагуватися від буденних проблем і відпочити. І якщо спершу людей забавляли звичайні кості, то з розвитком цивілізації ігри стають дедалі складнішими: з’являються військові стратегії, гральні карти, шахи, більярд, електронні ігри. 

Вже сьогодні завдяки технологіям кожен може зануритися у вигадані світи, спробувати себе в ролі Людини-павука й навіть відчути, що відбувається по той бік екрана. Наприклад, натягування лука, краплі води або кроки твердою поверхнею. Навряд чи предки повірили б нам, якби ми сказали, що колись це стане реальністю.

hromadske разом із PlayStation розповідають, як люди на території України проводили своє дозвілля від стародавніх часів і аж до сучасності та чому нам пощастило трішки більше.

Почнімо з найдавнішої гри, якою забавлялися чи не всі народи — це астрагали. З грецької це слово перекладається як «таранна кістка», яку використовували як атрибут для гри в кості.

Про походження гри в кості є декілька легенд. Стародавні греки вважали, що їх винайшов під час голоду нині зниклий народ стародавній народ, який жив на заході Малої Азіїлідійці, для яких гра була способом відірватися від думок про їжу. А Софокл приписував винахід гри з астрагалами герою Троянської війни Паламеду, який навчив греків грати в кості під час війни. Особливої популярності вони набули серед кочових народів, для яких астрагал став своєрідним символом скотарського способу життя.

За тих часів люди грали в кості в різні способи. Наприклад, коли астрагал випадає певною гранню, а гравці підраховують кількість очок. Або коли вони розкладені у певному порядку і їх потрібно вибивати биткою. Крім ігор, астрагали використовували для ворожіння.

Знахідки перших гральних костей на території України починаються з доби бронзи, хоча початок їх використання сягає більш давнього часу. На відміну від сучасних кубиків, стародавні відрізнялися формою й розміром. Археологи знаходять виразні гральні набори уже в Катакомбна культура була розповсюджена в 2700—2000 рр. до н. е. у Північному Причорномор'ї, Подонні й Нижньому Поволжі, Північному Кавказі.катакомбній культурі.

А от фігурки, які нагадують інвентар для настільних ігор, на території України знаходять у культурах Енеоліт, мідна доба України датується ІV—ІII тисячоліттями до нашої ери.енеоліту. Серед них є глиняні конуси, які, ймовірно, трипільці використовували як гральні фішки, ритуальний інвентар або як жетони для облікових операцій.

З IX століття, коли скандинавські мореплавці освоюють торговельний шлях на південь, більш відомий як «шлях із варяг у греки», територія України починає жити новим життям. Саме так до Києва потрапляють і нові зразки ігор, що подорожують разом із торговцями.

В добу Київської Русі з’являється одна з перших настільних ігор — «Хнефатафл», яка приходить зі Скандинавії. Вона розповсюджується усюди, де були вікінги — в Ісландії, Британії, Ірландії та Лапландії. У нас ця гра отримує назву «Тавлія».

На відміну від гри в кості, «Тавлія» потребує стратегічного мислення, добре продуманих ходів та вимагає більше часу. Вона нагадує імітацію справжнього бою тогочасного періоду. У центрі настільної квадратної дошки стоїть князь. Його оточують захисники, а біля бортиків — нападники. Короля можна заблокувати та позбавити можливості ходити. Завдання ж захисників — вивести князя з пастки.

Переважно в такі ігри грали багаті люди, які мали вільний час, а також військові в перервах між боями. У XIII ст. скандинавську гру витісняють шахи.

«Млин» — ще одна популярна настільна гра, в яку грають у цей період. Вона є родичкою відомих усім хрестиків-нуликів, тільки ускладнена. Учасниками є двоє гравців, кожен із яких отримує 9 кольорових фішок. В інших варіантах гри кількість фігур може бути різною. Виграє той, хто поставить три фішки в ряд.

Актуальності не втрачають і кості, які доступні усім — від простого народу до князів. Після хрещення Русі православна церква забороняє та хоче викорінити кості, адже люди програють майно, ба навіть своє життя. У билинах навіть переповідають: князь Володимир настільки загрався в кості, що мало не програв Київ.

Але попри утиски з боку церкви, кості існують і до сьогодні.

Після смерті Ярослава Мудрого його нащадки не змогли поділити київський престол, що призвело до міжусобної війни, яка стала початком розпаду Київської держави. Пізніше на території України прийшла монголо-татарська навала. Такий занепад зупинив не лише розвиток державності, а й культурного життя. Тоді популярнішими стали народні ігри. Вони рухливі, швидкі, і в них грали прості люди, які хотіли розважитися, але не мали багато часу.

Після Люблінської унії відновлюється культурне життя, і на українські землі повертаються шахи — найпопулярніша розвага серед військових. Вперше ця гра з’являється на території України у 10-11 столітті, куди була принесена з Персії та Середньої Азії. Після монголо-татарської навали в шахи практично не грають. І аж через три століття вони знову стають популярними, але ненадовго. Їх посувають гральні карти, про які розказуємо далі.

Після створення Запорізької Січі вперше стирається соціальний поділ населення за статусом, адже козаки стають проміжною ланкою між аристократією та простими людьми. Тоді в ігри, які раніше були доступні лише вищим верствам населення, починають грати усі.

У вільний час між битвами козаки проводять дозвілля у різноманітних забавах — силових змагання та настільних іграх. Але найпопулярнішою грою серед козаків стають карти, які органічно вписуються у їхній стиль життя. Вони використовували карти німецького виробництва, які відрізнялися від сучасних емблемами й назвами мастей. Лише у ХІХ столітті французькі карти витіснять німецькі.

Єдина гра запорізьких козаків, яка дійшла до наших часів, це «чупрундир» — переможець стільки разів смикає за чуба переможеного, скільки очок у того залишилося в картах.

Також у цей час гралися у бабки та крем’яхи, для яких використовували кістки, камені чи черепки. Для гри в бабки використовували таранні кістки рогатої худоби, а кістку, що виконувала роль битки, позначали знаками. Окрім цього, щоб зробити її важчою, свердлили отвори й заливали їх свинцем. Кожен гравець виставляв свої атрибути в ряд, а потім почергово їх вибивав. В цю гру можна грати як віч-на-віч, так і командами — вигравав той, хто вибив найбільше «бабок».

У крем’яхи грати було ще легше — просто підкидати камінці й ловити їх в руку. Переможцем ставав той, у кого їх залишилося найбільше.

Після поділу Речі Посполитої частина українських земель, що належала їй, відійшла до Російської та Австрійської імперій. Тоді, попри буремні політичні події, активно розвивалася культура — зокрема культура дозвілля.

У Російській імперії з'являється більярд — нова натоді гра, яку привезли з Голландії. Вона швидко набула популярності. Більярд був у трактирах, у гостинних дворах, а згодом гра стала навіть частиною програми виховання дворян в Європі та Росії. Більярд настільки швидко поширився і став улюбленою забавою, що в нього почали грати не лише аристократи, а й купці та звичайні люди.

А поки городяни фанатіли від катання шарів, Київ прославився завдяки наймайстернішим картярам у всій імперії. Так, карти стали знову в тренді. І навіть у народі з’явилася приказка: «Варшава танцює, Краків молиться, Львів кохається, Вільно полює, а старий Київ гуляє у карти».

Найочікуванішою подією року для картярів був Контрактовий ярмарок, куди з’їжджалися заможні люди з усіх усюд. В ці дні добряче заробляли шулери. У 1847 році відомий угорський композитор Ференс Ліст, який давав у Києві фортепіанні концерти, програв місцевому картяру всі зароблені гроші.

Окрім того, в цей період на території України активно грають у шашки, які тоді були більше відомі під назвою «дамки». Також залишаються шахи, нардові ігри, кості та карти.

Чим ближче до сучасності, тим складніше виділяти найбільш популярні ігри на території України. У XX столітті починає активно розвиватися ігрова індустрія. З'являються нові види ігор, і їх стає так багато, що кожен може обрати, як саме розважатися — чи то буде настільна гра, чи рухлива, чи навіть електронна. Деякі з них продовжують жити ще з попередніх періодів, деякі знову відроджуються. Наприклад, грецькі нардові ігри, в які грали в період Київської Русі, знову стають популярними. А ось шахи повертаються в маси через створення шахових клубів.

До української революції у 1917 році більше домінують народні рухливі ігри на кшталт ковіньки або гилки. Вони нагадують знайомі нам бейсбол та хокей, але з іншими правилами. А вже після революції їх викорінюють інтерконтинентальні ігри — зокрема ті самі хокей і футбол.

Першими гравцями у футбол на території України стали англійські моряки в порту Одеси, які створили там цілі команди. Розвивати цей спорт вони почали ще з кінця позаминулого століття. Пізніше гра поширилася в Західній Україні, де відкрилися осередки спортивного товариства «Сокіл». У 1900-х роках спортивні клуби з'являються по всій Україні, а першими гравцями так само стають робітники та моряки з Європи.

Серед настільних ігор до нас у цей час дійшло доміно. Сама гра походить із Китаю, де вперше згадувалася ще в XI столітті. Там вона називалася «кістяними табличками». Одна з версій назви «доміно» — це походження від однойменного біло-чорного одягу монахів-домініканців, які грали в цю настільну гру. Аж у XVIII столітті італійський купець привозить доміно до Європи, де воно зазнає змін. А відтак потрапляє на територію України вже в сучасному вигляді.

У середині XX століття у світі розпочинається епоха електронних ігор, які працюють за допомогою програмованих або непрограмованих пристроїв: пінбольні автомати, слотові машини, лотереї, відеоігри. Справжній фурор спричиняють гральні консолі — електронний пристрій для відеоігор, який приєднували до телевізора. І якщо в 90-х у США та Японії чи не в кожній сім'ї була гральна консоль, то для України такі іграшки були занадто дорогими. До того ж легально їх не продавали. Проте в цей період у нас з'являються копії всесвітньовідомих консолей, і найпопулярнішою стає приставка Dendy з 8-бітними іграми.

У 1997 році в Україну прийшов PlayStation 1 — домашня гральна консоль японської корпорації Sony. Вона стала хітом продажу серед консолей із дисками. Діти, чиї батьки не могли розщедритися на новинку, мали змогу пограти в них у спеціальних клубах. Через три роки світ побачить оновлену версію PlayStation 2, яка встановить нові стандарти індустрії: тривимірна графіка високої якості, гра в мережі, вбудований DVD-плеєр.

У 2005 компанія PlayStation продасть перші 100 мільйонів екземплярів і згодом навіть увійде до «Книги рекордів Гіннеса» як найбільш продаваний бренд консолей. А вже наступного року вийде PlayStation 3, яка відрізнятиметься високою роздільною здатністю завдяки вбудованому програвачу Blue-Ray Disc, а також внутрішньому жорсткому диску. Нова консоль стане настільки потужною, що її будуть використовувати й у наукових цілях — досліджувати хвороби, такі як хвороба Альцгеймера. Нову консоль PS4 анонсують у 2013 році, вона стане другою після PS2 найбільш продаваною приставкою у світі. У порівнянні з першим поколінням консолі стали набагато доступнішими та технологічнішими.

У листопаді минулого року вийшла найбільш очікувана консоль у світі — PlayStation 5. Її ціна — 13 699 гривень за Digital-версію та 16 999 — за PS5 с Ultra HD Blu-Ray. Відмінність консолей нового покоління — лише в оптичному приводі, якого немає в цифровій версії, але в обох версіях ігри можна купувати онлайн.

Sony вперше випустила консоль з безпровідним контролером DualSense, що допоможе геймерам краще відчути ігровий світ. Тактильна віддача та адаптивні тригери посилюють ефект занурення й підвищують інтерактивність ігрового процесу. А нові навушники підтримують 3D-звук із технологією Tempest 3D AudioTech та мають два мікрофони з шумозниженням.

Ще однією перевагою PS5 є те, що більшість ігор минулого покоління будуть доступні в новій моделі як для оптичних приводів, так і для цифрового формату. Серед ексклюзивних ігор нового покоління — Astro’s Playroom, Demon’s Souls, Destruction AllStars, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Sackboy A Big Adventure тощо.

З виходом нової консолі була анонсована PS Plus Collection, яка увійшла в підписку PS Plus. Крім ексклюзивних знижок і щомісячних роздач ігор, власники нової консолі отримають доступ до колекції ігор, які визначили покоління PS4, з покращеною графікою і продуктивністю: Batman: Arkham Knight, Bloodborne, Fallout 4, God of War і інші.

У 2021 компанія анонсувала вихід нових ігрових релізів. Найбільш очікувані з них: Returnal, Ratchet & Clank: Rift Apart, Horizon Forbidden West, Deathloop, Kena: Bridge of Spirits, Solar Ash та інші.

PlayStation — це гарний спосіб відпочити, весело провести час, відчути нові емоції, а також розвинути ігрові навички.

***

За консультацію дякуємо Наталі Хамайко, молодшому науковому співробітнику Інституту археології НАН України, за сумісництвом — провідному науковому співробітнику Музею історії Десятинної церкви, Вогнеславу Змійовичу, засновнику Клубу Старовинних ігор «Гральний Майдан», відроджувачу давніх ігор та Анатолію Баранніку, історику та науковому співробітнику Національного музею історії України.