ЗМІ: Медведчук у росії має три джерела доходів, а його інтереси захищають силовики
Ексдепутат Віктор Медведчук, якого в Україні звинувачують у держзраді, налагоджує справи у росії. За даними ЗМІ, у нього є щонайменше три джерела доходів: сибірська нафта, московська нерухомість та донецька металургія.
Про це йдеться у розслідуванні «Системи» — проєкту російської служби «Радіо Свобода» та телеканалу «Настоящее время».
За даними журналістів, нафтовий бізнес у Сибіру російського олігарха Олексія Хотіна міг опинитися на орбіті інтересів Медведчука. Наприкінці 2022 року у росії заявили про захоплення нафтової компанії «Каюм нафта», а восени 2023 року за схожим сценарієм відбувся рейд у компанії «Дулісьма». Обидві компанії входять до групи «Русь-Ойл», яка належала бізнесменові Олексію Хотіну.
Їхнє захоплення журналісти «Системи» повʼязують із Медведчуком. Зокрема, розслідувачі зазначають, що нові керівники «Каюми» та «Дулісьми» літали на свої об’єкти разом з певним Олександром Баримовим, якого називають «співвласником кількох російських проєктів, пов'язаних із Медведчуком», та, «ймовірно, постачальником його номіналів та автомобілів».
За даними журналістів, Баримов особисто був присутній під час захоплення компанії «Дулісьма», яке відбувалося за підтримки російських Отряд мобильный особого назначения — Загін мобільний особливого призначенняОМОНу та Специальный отряд быстрого реагирования — Спеціальний загін швидкого реагуванняСОБРу.
Окрім цього із Медведчуком пов'язана низка нерухомості у Москві. За даними розслідувачів, на початку 2021 року пов'язана з Медведчуком компанія за пів мільярда рублів придбала площі в одному з найдорожчих хмарочосів в елітному діловому районі Москви — Москва-Сіті.
Дружина Медведчука, Оксана Марченко, у 2020 році стала фактично співвласницею заводу «Гелиймаш», зазначають розслідувачі. Цей завод розробляє кріогенні системи для Міноборони рф та роскосмосу. Через нього, за даними видання, Медведчук отримав доступ до кількох гектарів землі у Москві.
Також журналісти стверджують, що люди Медведчука витіснили оточення президента-втікача Януковича із торгівлі металом Донбасу.
Як зазначається, компанію, пов'язану із бізнесменом Сергієм Курченком (відомого як «тіньовий гаманець Януковича»), замінила маловідома компанія «Флоранс», яка «кількома нитками пов'язана з людьми з команди Медведчука».
«Флоранс», за даними розслідувачів, стала возити «буквально все» — вугілля, кокс, чавун та сталь — і за це її охрестили «новим гаманцем» кураторів захоплених територій на сході України.
Загалом розслідувачі стверджують, що російський бізнес-клімат сприяє Медведчуку: «Його інтереси захищає Генпрокуратура, а заробляти допомагають структури, пов'язані з впливовим главою "роснафти" та давнім знайомим путіна Ігорем Сєчіним».
До цього розслідувачі «Схем» (проєкт «Радіо Свобода») повідомляли, що Медведчук, уже перебуваючи в росії, створив «політичний рух» «Другая Украина», до якого долучаються втікачі з України: політичні коментатори з уже закритих проросійських телеканалів, депутати місцевих рад від ОПЗЖ й обвинувачені в державній зраді та сепаратизмі політтехнологи. Згодом стало відомо, що рух Медведчука з «регіонального» став «міжнародним», отримавши філію у Сербії.