ЗМІ: Очільник МАГАТЕ їде до Ірану — ймовірно, щоб обговорити ядерну програму Тегерана

Глава Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі відвідає Іран у п'ятницю, 3 березня, для зустрічей на високому рівні.

Про це пишуть Reuters та «Інтерфакс-Україна» з посиланням на іранські ЗМІ.

Зокрема, очікується зустріч Гроссі з головою Організації з атомної енергії Ірану (ОАЕІ) Мохаммадом Есламі. Раніше той висловив надію, що цей візит дозволить «розблокувати переговори з відродження Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми».

Глава ОАЕІ також заявив, що під час консультацій Тегерана та МАГАТЕ вдалося усунути всі спірні питання щодо ядерної програми Ірану.

Перед цим МАГАТЕ виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно чи така концентрація виникла випадково через накопичення в мережі труб, що зʼєднують центрифуги для розділення ізотопів.

Ядерний потенціал Ірану

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.

Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.