ЗМІ: ЄС розглядає поступки російському банку для продовження «зернової угоди»
ЄС розглядає можливість дозволити «дочці» підсанкційного «россельхозбанка» відновити зв'язок із глобальною фінансовою мережею SWIFT в обмін на захист «зернової угоди», яку зривають росіяни.
Про це пише Financial Times із посиланням на 5 людей, обізнаних з обговореннями.
За даними видання, такий план запропонувала росія під час переговорів за посередництва ООН. Він дозволяє «россельхозбанку» створити дочірню компанію для обробки платежів, пов'язаних з експортом зерна. Новій організації буде дозволено використовувати глобальну систему обміну фінансовими повідомленнями SWIFT, яка була закрита для найбільших російських банків після повномасштабного вторгнення в Україну.
Виключення банків із цього санкційного рішення обговорювалося лідерами ЄС на саміті в Брюсселі як потенційний засіб переконати москву продовжити зернову угоду після закінчення терміну її дії 17 липня. За даними FT, посадовці казали, що погрози росії розірвати угоду цього разу виявилися більш серйозними, ніж під час попередніх переговорів.
Міністр закордонних справ росії сергій лавров заявляв, що москва не бачить причин погоджуватися на продовження угоди через, за його словами, «обурливу» поведінку західних країн щодо своїх зобов'язань.
Наразі посадовці ЄС оцінюють, наскільки можливою та законною буде ця поступка росії. Річ у тім, що «россельхозбанк» повністю належить кремлю. Її колишній виконавчий директор Дмитро Патрушев є нинішнім міністром сільського господарства та сином Миколи Патрушева — ексдиректора ФСБ та секретаря Ради безпеки рф.
Патрушев-старший перебуває під санкціями України, ЄС, США, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії та Нової Зеландії. Як член Радбезу рф він надає поради та координує питання національної безпеки, брав участь і несе відповідальність за політичні рішення, що підривають або загрожують безпеці України.
Про «зернову угоду»
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.
Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України. Наприклад, у червні росія блокувала реєстрацію вхідного флоту до всіх портів України.